В пресі пішла інформація про те, що джерелом швидкої поставки зенітно-ракетних комплексів Patriot для України може стати взагалі контракт на п’ять батарей (fire unit) для Швейцарії, де замовлення передбачає поставку саме 17 пускових установок.
За наявними даними, погоджений в 2021 році "пакетний" контракт на поставку Швейцарії одночасно 36 літаків F-35A та п’яти fire unit Patriot загальною вартістю 6,5 мільярдів доларів передбачав, що отримання ЗРК для швейцарської сторони має стартувати в 2026 році. Тобто виготовлені для Швейцарії системи справді виглядають як цілком ймовірне джерело поставок.
Читайте також: Швейцарія у конкурсі на ЗРК з одним учасником через рік остаточно обрала IRIS-T SLM за 700 млн євро

Першоджерелом в даному випадку виступає відповідне повідомлення від Федерального департаменту оборони, цивільного захисту та спорту (DDPS) Швейцарії, котре в свою чергу посилається на відповідну інформацію від Пентагону.
Далі слід нагадати, що умови згаданого вище контракту передбачали поставку 17 пускових установок та запасу в 70 зенітних ракет GEM-T до них, п’яти РЛС AN/MPQ-65, шести систем розподілу інформації MIDS-LVT та п’ять пунктів бойового управління AN/MSQ-132. Ну й окрім того, в листопаді 2022 року Держдеп США дав дозвіл на поставку Швейцарії ще 72 зенітних ракет PAC-3 MSE та супутніх матеріалів загальною вартістю 700 мільйонів доларів.
Тут можна припустити, що кожна батарея для Швейцарії повинна мати по три пускові установки, аналогічно як наприклад для Швеції, котра почала отримувати "Петріоти" в 2021 році. Інші дві пускові установки швейцарські військові могли придбати для тримання в резерві.

Яким саме чином США збираються вирішувати бюрократичні та юридичні питання, які можуть бути пов’язані з передачею для України ЗРК, виготовлених на замовлення Швейцарії – наразі є питанням відкритим.
Перспектива отримати хоча би просто 17 пускових установок, які можна звести в 5 батарей, та орієнтовний запас до 140 зенітних ракет – є життєво важливою для нашої країни, яка регулярно піддається ракетним ударам РФ.
Але далі є конкретне питання по тому, як сама Швейцарія може відреагувати на описані вище плани США. Якщо зробити поправку на те, що ще у серпні 2024 року комісія міноборони Швейцарії рекомендувала відмовитись від нейтралітету через ядерний імперіалізм РФ та в принципі робила акцент на тому, що Кремль став системною загрозою навіть для цієї нейтральної та рівновіддаленої країни в Європі.

Читайте також: Виробництво ракет до Patriot збільшать до 750 на рік, але підрядників шукають по всій Європі - оголошено деталі