xcounter
#

Швейцарія у конкурсі на ЗРК з одним учасником через рік остаточно обрала IRIS-T SLM за 700 млн євро

4629
Пускова IRIS-T SLM
Пускова IRIS-T SLM

Поки у світі всі намагаються увірвати дефіцитне озброєння, у Швейцарії витратили рік на вибір переможця у тендері на ЗРК середньої дальності, а якому був одн учасник

Очільники департаментів озброєння оборонних відомств Швейцарії та Німеччини 3 червня поставили підписи під програмною угодою у межах Європейської Ініціативи Небесний Щит (ESSI). За нею закріплюється рішення посилити швейцарське ППО зенітними ракетними комплексами IRIS-T SLM.

Після цього, до кінця літа, очікується остаточна формалізація угоди щодо закупівлі ЗРК, про що повідомило міністерство оборони країни. І мова йде про п'ять IRIS-T SLM, які швейцарці закуповують за 660 млн швейцарських франків (близько 700 млн євро).

Читайте також: Як Німеччина дійсно швидко може поставити додаткові Patriot Україні, якщо черга на них 4-5 років

Середня ціна у 140 млн євро за один комплекс IRIS-T SLM прямо говорить, про те, що це буде повноцінна закупівля батарей повного складу та з відповідним запасом ракет. Бо, наприклад, Швеція за 810 млн євро купує 7 комплексів, по 115 млн євро за один. Але шведи це досягли тим, що у комплекті лише два радари TRML-4D на всі сім ЗРК, які ще й мають по дві, а не по три пускові.

IRIS-T SLM

Також Швейцарія цілком продемонструвала, що може дозволити собі не дуже квапитись із цією закупівлею. І в той час, коли по той бік Альп у Європі намагаються якомога швидше законтрактувати системи ППО та інше озброєння, у Швейцарії витратили майже рік на остаточне завершення тендеру в якому вже був один учасник.

Справа в тому, що за програмою Bodluv MR із вибором ЗРК середньої дії був оголошений тендер. В ньому, окрім німецького Diehl з IRIS-T SLM, також брали участь норвезький Kongsberg з NASAMS та європейський конгломерат MBDA з рішенням на основі ракет CAMM-ER.

Але вже на рівні вересня 2024 року всі конкуренти пропозиції Diehl самоусунулись від конкурсу, а IRIS-T SLM фактично автоматично його виграла. Причини зняття конкурентів з конкурсу залишились невідомими, але вони могли полягати, які у не відповідності заданим параметрам, так і строках постачання, так і тому, що уряд Швейцарії висунув вимогу 100% компенсації вартості офсетними угодами.

Таким чином, попри можливість підписати твердий контракт ще у вересні минулого року у Швейцарії зроблять лише найближчим часом. І варто додати, що таке посилення ППО країни комплексне. Зокрема ще у 2022 році було замовлено п'ять батарей Patriot та 35 винищувачів F-35 за 6 млрд швейцарських франків (приблизно 6,3 млрд доларів на той час).

Нагадаємо, що зараз ППО Швейцарії - це до 60 застарілих ЗРК Rapier, які вона просто утилізує, ПЗРК Stinger та зенітки GDF із системою Skyguard.

Читайте також: Чому "Українська бронетехніка" перетворила 60-мм міну на FPV-дрон UB60D та як це підвищує боєготовність військових