Німецький уряд офіційно підтвердив, що веде "інтенсивні переговори" із США заради того, щоб Україна отримала додаткові зенітні ракетні комплекси Patriot.
При цьому включно зі сценарієм, коли ці ЗРК будуть куплені Німеччиною та передані Україні. Останнє особливо важливо на тлі того, що у США не лише зараз заблоковано надання погодженої допомоги, у зоні ризику - мільярди на неукладених контрактах USAI.
Читайте також: Чому українську зброю будуть виробляти в Данії та як це допоможе Україні у боротьбі проти окупантів
Водночас традиційно головним питанням є, чи можуть такі постачання реалізуватися швидко. І відповідь якраз залежить від того, який механізм буде обрано. Але одразу варто зазначити, що варіант, коли Німеччина знову передає свої Patriot до України вочевидь не розглядається, бо після передачі загалом трьох батарей у Бундесверу їх залишилось лише дев'ять. При цьому, як мінімум, не всі вони вміють використовувати протиракети MSE (ще є CRI), а тому для них планується закупити пакети для модернізації.

Якщо мова йде про те, що Берлін замовить для України нові Patriot за стандартною лінійною процедурою, коли укладається новий контракт, який погоджується на рівні урядів, після чого починається виробництво нового озброєння, то мова йде про роки. Доволі показово зокрема рішення Греції закупити не американські Patriot, а Barak MX, а Barak MX від Israel Aerospace Industries.
І це попри те, що грецькі збройні сили мають у строю шість батарей Patriot у версії PAC-2. Тобто логічним рішенням є модернізувати наявні та закупити додаткові. Але замість цього утворюється зоопарк. А причина цього, як заявив прем'єр-міністр Греції Кіріакос Міцотакіс те, що черга на Patriot зараз 4-5 років.
Другий варіант - це перерозподілити вже законтрактовані Patriot. І справа в тому, що якраз Німеччина у 2024 році двома контрактами від 21 березня та 11 червня загалом на 2,4 млрд доларів замовила загалом 8 батарей Patriot у версії PAC 3+, вочевидь, дуже обмеженого складу та/або за рахунок компенсацій за "кругові постачання" озброєння для України. Строки поставки першого ЗРК у німецькому міністерстві оборони називались на рівні 2026 року, а тривати вони мають, за наявною інформацією, до 2028 року.

За рахунок цього, в теорії, у Німеччині можуть зробити наступний хід: дозамовити для себе дві додаткові батареї, які вочевидь будуть отримані Бундесвером не раніше 2029 року і передати наявні два ЗРК, як тільки будуть отримані нові від США за попереднім замовленням 2024 року. Чи навіть трохи раніше, утворивши певну лакуну у обороноздатності.
Водночас, окрім кількості самих батарей Patriot на перше місце необхідно ставити кількість ракет до них. Бо наразі у Lockheed Martin збирають по 600 ракет MSE на рік, а у Raytheon - 240 GEM-T. Але якраз останні має з вересня 2026 року виробляти сама Німеччина на спільному підприємстві MBDA та Raytheon - COMLOG.
Читайте також: Скільки допомоги США зараз заблоковано, бо мільярди на неукладених контрактах USAI у зоні ризику