xcounter
#

Скільки допомоги США зараз заблоковано, бо мільярди на неукладених контрактах USAI у зоні ризику

Скільки допомоги США зараз заблоковано, бо мільярди на неукладених контрактах USAI у зоні ризику
4274

Попри те, що останні пакети допомоги від США були оголошені ще за каденції Джо Байдена, навіть не всі пакети за PDA були доставлені до України, а значна частина грошей за USAI не перетворилось не те що на озброєння, на контракти на нього

Поки у Вашингтоні продовжують тримати на паузі допомогу Україні озброєнням, на тлі чого РФ масштабує удари по українських містах, варто більш детальніше звернути увагу на той об'єм озброєнням, який зараз заблокований. Бо об'єктивно мова йде про величезний об'єм, надання якого було погоджено, зокрема й на рівні Конгресу, а також заплановано.

При цьому уявлення про те, що зараз Україна може розраховувати лише на те, що законтрактовано у виробників озброєння за програмою Ukraine Security Assistance Initiative (USAI) це не зовсім так. Як виявилось станом на початок літа міноборони США продовжувало працювати над доставкою останніх чотирьох пакетів за програмою Presidential Drawdown Authority (PDA), коли зброя передається із запасів.

Читайте також: Крім виробництва в Україні французька ARQUUS співпрацюватиме з колишнім співвласником КАМАЗу для створення вантажівок

Зокрема під час слухань в американському парламенті 10 червня міністр оборони США Піт Хегсет заявив, що у процесі доставки знаходиться зброя, яка була виділена у 71, 72, 73 та 74 пакетах PDA. Ці пакети були оголошені 2 грудня на 725 млн доларів, 12 грудня на 500 млн доларів, 30 грудня 2024 року на 1,25 млрд доларів та 9 січня 2025 року на 500 млн доларів.

Відповідно до заяв адміністрації Джо Байдена у цих пакетах із запасів міноборони США, загальною вартістю 2,25 млрд доларів, до України мають надійти:

  • ракети до ЗРК NASAMS AIM-120 та AIM-9
  • ракети до MIM-23 HAWK
  • ракети AIM-7, RIM-7 для FrankenSAM на основі радянський ЗРК "Бук"
  • Stinger
  • протирадіолокаційні ракети AGM-88 HARM
  • високоточне авіаційне озброєння (JDAM-ER та/або SDB)
  • 155- та 105-мм артилерійські боєприпаси
  • ракети до HIMARS
  • ракети до ПТРК TOW, Javelin та гранатомети AT-4
  • БПЛА
  • системи боротьби із БПЛА
  • бронемашини типу MRAP, автотранспорт типу HMMWV
  • запасні частини та обладнання, включно із тим, що призначено для F-16
  • стрілецькі боєприпаси, саперне обладнання тощо
HIMARS

Що саме і в якій частині ще не доїхало станом на червень оголошено не було. Водночас, як можливо помітити, у цьому переліку немає ракет до Patriot. Бо вони, вочевидь, мають постачатися за програмою USAI.

Щодо цієї програми, то останній пакет за цією програмою був оголошений 30 грудня 2024 року. Але це не означає те, що він не те що перетворився на зброю, є питання щодо розподілення цих коштів, тобто контрактування озброєння із виробником. Станом на 16 жовтня 2024 року із контрактами за USAI була, відповідно до звіту Пентагону, наступна ситуація:

З виділених на той час 28,6 млрд доларів (з лютого 2022 року), законтрактовано було озброєння на 21,2 мільярда. Ці кошти були направлені на контракти з виробництва не лише самого озброєння, а й боєприпасів. А саме:

USAI озброєння

Як видно за цим зведенням, з 21,2 мільярда доларів на боєприпаси та ракети пішло ледь не половина - близько 10 млрд доларів. Водночас станом на жовтень 2024 року ще 7,4 млрд доларів, які були оголошені за USAI, ще не були розподілені за контрактами.

Це сума, що еквівалентна понад трьом попереднім пакетам USAI. Бо з липня 2024 року до жовтня 2024 року у США було оголошено три пакети за цією програмою: 3 липня на 2,2 млрд доларів, 29 липня на 1,5 млрд, а також 26 вересня на 2,4 млрд доларів. Тобто на 6,1 млрд доларів. А це значить, що навряд вся зброя з пакета USAI від 24 квітня на 6 млрд доларів також перетворилась тоді на контракти.

Скільки з жовтня та до кінця 2024 року Пентагон законтрактував озброєння для України за USAI невідомо. Але у грудні ще було два пакети за цією програмою на 988 млн 7 грудня та на 1,22 млрд доларів 30 грудня, загалом на 2,2 млрд доларів.

А це значить що за приблизно три місяці міноборони США мало "розіпхати" по контрактам 8,3 млрд доларів, які були розподілені мінімум по п'яти пакетах USAI, які також були фактично "боєприпасаними". І в них, як і у пакетах PDA, ті самі ракети до ЗРК, при цьому у пакеті за 3 липня на 2,2 млрд доларів лише ракети до NASAMS та Patriot. А також ракети до HIMRAS, артилерійські снаряди, авіаційне озброєння тощо.

Patriot

В цій ситуації, залишається лише сподіватися на те, що чотири останніх пакети PDA на 2,25 млрд доларів будуть повністю надані. А 8,3 млрд доларів за USAI дійсно перетворились на контракти ще при Байдені. Бо надії на те, що це зробить теперішня адміністрація Білого дому доволі мало. А виконання цих контрактів - це про постачання озброєння у 2025, 2026 та навіть у 2027 році.

Водночас зараз, як здається, головною проблемою є те, що США не просто зупинили допомогу Україні озброєнням, мова йде перегляд розподілу виробництва.

Читайте також: Польща збирається збільшити темпи виробництва 155-мм снарядів у дев’ять разів, але цього все одно не достатньо