Попри те, що керівництво Polska Grupa Zbrojeniow (PGZ), найпотужнішого об'єднання ОПК Польщі, не вірить у те, що ЗСУ витрачають по 4-9 тисяч боєприпасів на добу, це не скасовує того, що поляки дійсно розширюють виробництво боєприпасів. При цьому роблять це на основі стратегічних підходів.
Зокрема у тому ж інтерв'ю польському виданню Money, де було висловлено сумнів, віце-президент PGZ Аркадіуш Бак [Arkadiusz Bąk], розповів як саме PGZ збирається реалізувати доволі амбітний план зі збільшення виробництва 155-мм боєприпасів у дев’ять разів. З поточних 20 000 снарядів великого калібру на рік до 150 000-180 000 одиниць на рік.
Читайте також: Українські дрони з дешевим "машинним зором" вже нищать рашистів, але для зенітних проти "Шахедів" не все так просто

На це, до речі, PGZ отримає 2,4 мільярда злотих, тобто понад 665 мільйоні доларів. Але цікавіше те, як саме це буде реалізовано. Бо зрештою можливо модернізувати вже існуючі підприємства, а можна будувати й нове одне велике, або цілий ряд малих. І якраз на останньому варіанті поляки й зупинились, додавши сучасний кластерний підхід, який застосовується в автомобільній промисловості.
"В автомобільній промисловості виробництво комплектуючих здійснюється на різних майданчиках. Ідея кластеризації полягає у створення трьох заводів з виробництва боєприпасів... Щоразу це буде розширення існуючого заводу та нове місце розташування, тобто диверсифікація виробництва", - розповів віце-президент PGZ.
Водночас перше виробництво буде зосереджено у так званому "Центральному промисловому районі" (Centralny Okręg Przemysłowy), який був створений у другій половині 30-х років і зараз знаходиться на південному сході Польщі. Це про райони міст Радом, Сталева Воля, Жешув (Ряшів).
З боку Defense Express зазначимо, що саме там знаходиться величезна кількість польських оборонних підприємств, включно зі виробником бронетехніки Huta Stalowa Wola, авіазаводом PZL Mielec (належить Lockheed Martin), виробником боєприпасів Dezamet та MESKO, що випускає патрони, а також ПТРК та ПЗРК.

А інші підприємства, як постачальники, так і кінцеві виробництва, розмістять у центральній частині Польщі у районі Куявсько-Поморського, Великопольського та північної частини Лодзинського воєводств. При цьому з центром тяжіння у районі Бидгоща. А справа в тому, що там знаходиться один з найбільших виробників вибухівки у Польщі - Nitro-Chem. Але мова ще й про логістику.
"Це місце - наш природний центр. Наші логістичні процеси передусім пов'язані з перевезеннями спеціального призначення. У майбутньому, за значно більшого обсягу виробництва, це може стати проблемою. Перевезення спеціального призначення мають свої особливості, і наша мета - мінімізувати такі перевезення на великі відстані та якомога рідше перетинати річки", - розповів Аркадіуш Бак.
Він також додав, що нові підприємства за рахунок сучасних технологій виробництва не будуть величезними. І на них буде працювати по 100-200 осіб. Більше того, для 9-кратного стрибка у виробництві боєприпасів загальна кількість нових робочих місць буде до 800.
Читайте також: Виробництво стволів до артилерії в РФ залежить від машин австрійської GFM, які використовуються ще з 1970-хх років