xcounter
#

Українські дрони з дешевим "машинним зором" вже нищать рашистів, але для зенітних проти "Шахедів" не все так просто

Українські дрони з дешевим "машинним зором" вже нищать рашистів, але для зенітних проти "Шахедів" не все так просто
11300

Україна вже має надійний "машинний зір" для донаведення FPV-дронів і він дуже потрібен для перехоплення "Шахедів", але насправді складність не у самій системі захоплення та утримання цілі у прицілі

Українська компанія The Fourth Law (TFL) сьогодні, 15 липня, оголосила про запуск у серійне виробництво свого готового рішення з системою донаведення TFL-1, який за рахунок так званого "машинного зору" дозволяє в автоматичному режимі уражати обрану оператором ціль.

Цю систему вже активно використовують на фронті бойові підрозділи й вона на полі бою довела свою ефективність та можливість довести FPV-дрон, попри будь-який РЕБ, до цілі. Також у її розробку влиті інвестиції з ЄС, США та Канади.

Читайте також: Чому нас стосується те, що Бразилія передумала купувати в Індії ЗРК Akash та звернула увагу на CAMM від MBDA

У TFL зазначають, що їх система розрахована на масове виробництво - сотні тисяч одиниць на місяць. При цьому ціна на цю систему збільшує ціну FPV-дрона лише на відсотки. І він може бути інтегрований на будь-який FPV-дрон, більше того, вже на практиці встановлюється на найбільш поширені масові серійні моделі від великих виробників.

Але новим викликом для України стає необхідність протидіяти сотням "Шахедів", які ворог регулярно масовано атакує міста. А відповіддю мають стати зенітні дрони. При цьому один з ключів ефективності цього рішення - у тому, щоб знизити залежність ефективності їх використання від майстерності оператора.

Також ефективність будь-яких зенітних засобів зав’язана на вседобовість, всепогодність, всеракурсність та багатоканальність. А от ситуація, коли один оператор одного зенітного дрона має один шанс на перехоплення одного "Шахеда" лише навздогін - про потенціально низьку ефективність.

Але вона якраз і вирішується тим, що на зенітний дрон встановлюється система донаведення, яка зможе хоча б підняти шанси на перехоплення та знизити вимоги до підготовки операторів. А потім можливо вже говорити й про створення повністю автономних зенітних дронів.

TFL-1
TFL-1

Водночас існує враження, що якщо вирішено питання із захопленням та утриманням наземних рухомих цілей на фоні землі, то зробити це із "шахедом" на фоні неба має бути легшим. Але це не зовсім так. І якраз про такий можливий напрям робіт Defense Express й поспілкувався із засновником та очільником компанії TFL Ярославом Ажнюком

"Більшість людей, які дивляться на проблеми автономності дронів першим ділом думають про проблематику комп’ютерного зору, виявлення та відслідковування цілей. Вважаючи це найскладнішим, а також потребуючим значних обчислювальних можливостей. Але це хибний погляд на речі. Ця частина справи не настільки складна у порівнянні із задачею контролю [управління].

І чим більші швидкості - тим вона складніша. Ще складніше стає, коли мова йде про розрідженість повітря на значних висотах, про вітри на них, про повітряний потік, що утворюється за "Шахедом".

У порівнянні із наземною ціллю, у цьому випадку, атака здійснюється по об’єкту, який рухається у трьох площинах. Тому у питанні автономного наведення для зенітних дронів все далеко не так просто, як здається", - розповів Ярослав Ажнюк.

Також він зазначив, що лише реальне вивчення проблематики цієї теми може зайняти тижні. І з боку Defense Express лише можемо додати, що ситуація із розробкою дронів із машинним зором якраз довела ілюзорність легкості. Бо ще рік тому була уява, що такі системи дуже швидко з’являться, але реально працюючі рішення у серію йдуть лише зараз.

Саме тому у компанії підкреслили, що розробка системи TFL-1 потребувала повної концентрації над створенням системи донаведення, яка буде працювати лише із квадрокоптерами. І вона cтаном на зараз не може бути інтегрована на крила, наприклад на дрон-камікадзе "Булава".

Як пояснили у TFL, мова іде про пріоритетність задач інженерної команди, а так як FPV є найпоширенішими засобами на фронті, то застосування системи саме на них є базовою і першочерговою справою. Наступний крок при відповідному фінансуванні - наступні рівні автономності та інтеграції на різноманітні платформи, включаючи крила.

Водночас, у випадку замовлення та відповідного фінансування, задачу зі створення системи донаведення на повітряну ціль можливо вирішити. За попередньою оцінкою очільника TFL, з моменту початку формування команди, яка буде сконцентрована на цьому завданні, строк появи першого готового до використання рішення можливо очікувати не раніше ніж через 4 місяців. І це дуже "агресивні" строки.

Читайте також: Рашисти ще не розгрібли решти бомбардувальників після операції "Павутина" та покинули деякі бази тактичної авіації