xcounter
#

Чи будуть далекобійні ракети та скільки Patriot отримає Україна: упорядковуємо хаос заяв та обіцянок

1839
PrSM - цікавий, але навряд доступний для України варіант далекобійного озброєння (всі фото: US DoD)
PrSM - цікавий, але навряд доступний для України варіант далекобійного озброєння (всі фото: US DoD)

Пробуємо розібратись, на скільки додаткових Patriot може очікувати Україна та буде чи ні далекобійна зброя

Час який пройшов з "важливої заяви" Дональда Трапа щодо України, яка була зроблена у понеділок 14 липня, так і не дав чітких офіційних відповідей на всі деталі продовження постачання американської зброї до ЗСУ. Більше того, цілий ряд заяв, інсайдів, спростувань та коментарів ще більш ускладнили ситуацію.

Але головним звісно є те, що тепер США будуть продавати зброю, яка буде оплачуватись НАТО. І хоча США самі є основним членом Альянсу, вочевидь у Білому домі під цим мають на увазі його європейський сегмент.

Читайте також: США та Ізраїлю можливо знову доведеться бомбити ядерну програму Ірану, якщо виходити із нового матеріалу IISS

Більше того, мова, скоріш за все, взагалі йде про можливість деяких країн Європи оплатити ці постачання. Вочевидь, це про ті країни, які непохитно підтримують Україну та мають відповідний фінансовий ресурс, наприклад, Німеччина, Нідерланди, Данія, Норвегія тощо. І це торкається зброї, яка вже виробляється та вже вироблена. Тобто й про доступ до складів збройних сил США, але тепер за окремим "прайсом".

На скільки додаткових Patriot може очікувати Україна

Першим прикладом таких постачань мають стати зенітні ракетні комплекси Patriot. У понеділок у Вашингтоні пролунала кількість 17. Але з'ясувати що саме малось на увазі ще нікому не вдалось, бо навіть у Пентагоні відправили за роз'ясненнями до Білого дому.

Patriot

Зрештою, найбільш вірогідним варіантом є те, що 17 батарей - це та кількість, яка зараз замовлена європейськими країнами та можуть бути перенаправлені до України. Принцип такої передачі може стосуватися Німеччини, яка хоче передати два ЗРК Patriot. А реалізуватись завдяки тому, що має твердий контракт на 8 батарей. Тобто Берлін замовляє ще дві для себе, а перші дві отриманих, чи навіть дві наявних передає при першій нагоді.

Водночас серед можливих учасників таких постачань вказана й Норвегія. Ця країна не має власних Patriot. Але, можливо, знайде партнера, якому оплатить такий самий механізм посилення України. Можливо, Швеції, яка, як і Румунія, що вже так передала одну батарею, зараз знаходиться на стадії очікування замовлених батарей.

Також існує варіант, який став можливий завдяки тому, що Ізраїль все ж таки "погодився передати" Україні ЗРК Patriot. Точніше повернути їх до США, бо отримав їх у вигляді допомоги, а вже Вашингтон направив певну кількість до України. У будь-якому випадку ця країна вже зняла їх з озброєння і мова йде про 4-8 батарей. І такий механізм також потребує фінансування.

Але об'єктивно значно більшою проблемою за кількість самих ЗРК можливо вважати кількість ракет до них. При цьому не вироблених, а ті які США будуть готові віддавати, навіть за гроші. Бо все впирається у темпи їх виробництва. І можна отримати безліч батарей Patriot, але якщо до них не буде ракет - вони безпорадні.

Далекобійна зброя для України - буде чи ні

Другим за важливістю питання є отримання від США далекобійного озброєння. Бо зрештою ті самі ракети до Patriot - це про боротьбу зі "стрілами", а треба бити "лучника". А для цього Україні необхідні відповідні засоби.

Але попри наявність безлічі інсайдів від провідних західних ЗМІ про те, що Україна нарешті отримає американське "далекобійне ракетне наступальне озброєння", а дехто навіть прямо писав про крилаті ракети JASSM та навіть Tomahawk, а дехто - про те, що Україна зможе ними гатити по Москві, поки офіційно це не те що не підтверджено, взагалі - спростовано.

На останньому "підході до преси" Трамп прямо заявив, що Україні не буде передано JASSM та взагалі він проти того, щоб Україна била по Москві, а так - він не на чиємусь боці. І в цій ситуації лише формально можливо нагадати про інші варіанти американських далекобійних ракет, окрім JASSM-ER, які долітають до Москви та "класом нижче" за Tomahawk.

Але існує надія на ще один аспект. Очевидно, що у Вашингтоні вирішили зайняти позицію дистанціювання від підтримки України. Саме заради цього передача американського озброєння для України тепер формально буде йти через максимально абстрактне НАТО. При цьому вже за гроші й це вже комерційна історія, в якій покупець хоче отримати за свої кошти максимально вигідну пропозицію.

Тому, хоч можливо це й занадто оптимістично, існує варіант, за яким США будуть продавати те, що дійсно потрібно Україні та Європі. Бо зрештою методичні ураження російських виробничих потужностей озброєння - це саме те у чому мають бути зацікавлені всі.

Читайте також: Як у Польщі масштабують випуск боєприпасів зі стратегічним підходом та скільки людей потрібно для стрибка у 9 разів