xcounter
#

Це було з категорії неможливо: Румунія все ж таки передає батарею Patriot

ЗРК Patriot ЗС Румунії
ЗРК Patriot ЗС Румунії
10376

Румунія віддала 25% зі своїх наявних Patriot PAC3, які почала отримувати лише декілька років тому

Попри те, що передача батареї Patriot до України з Румунії вважалась чимось з категорії неможливо - це таки сталось. На засіданні CSAT, вищої ради національної оборони Румунії, сьогодні 20 червня було прийнято саме це рішення.

Одна батарея, відповідно до рішення Бухаресту передається безоплатно та пов'язана із необхідністю відбиття масових атак РФ по цивільній інфраструктурі. Зазначено, що передача відбувається у тісній кооперації із партнерами. Більше того, Румунія просить, в першу чергу США, надати їй на заміну аналогічну або еквівалентну систему.

Читайте також: Leopard 2 отримують прагматичний КАЗ ASPIS NG для захисту від дронів та атак згори

Тобто мова йде про те, що Бухарест реалізує "кругові постачання", але справа в тому, що передача румунського ЗРК вже анонсована без отримання публічних гарантій щодо еквівалентної заміни. Більше того, ключовим зараз є саме строки, бо Україна отримає необхідний зараз ЗРК, а виготовлення його заміни для Румунії може зайняти роки.

Patriot

Зрештою для Бухареста це дуже потужний крок, бо країна у 2017 році замовила у США сім батарей Patriot PAC-3 + на суму близько 4 млрд доларів. Чотири з них призналась до повітряних сил та входили у першочергове постачання, ще три для сухопутних військ. Перший ЗРК Румунія отримала лише у вересні 2020 року, а станом на червень 2024 рік країна отримала лише чотири батареї, але у строю з них у повноцінному бойовому стані лише одна.

І тому у Румунії питання щодо передачі одного ЗРК отримала доволі обґрунтовану критику на рівні уряду. При цьому ключовим питанням було якраз отримання заміни, бо, для розуміння, Румунія досі використовує навіть С-75М3 "Волхов".

Водночас аналітична румунська спільнота активно підтримувала рішення щодо передачі Patriot Україні, аргументуючи це тим, що Румунія зараз залучена не просто до допомоги Україні, а до "стримування Росії на території України". Але у будь-якому випадку рішення Бухареста - це про дійсно надпотужний крок, бо країна віддала 25% своїх наявних зараз Patriot, так само, як Німеччина, яка загалом передала три батареї.

Читайте також: Південна Корея скасує заборону передачі Україні озброєння у відповідь на союз РФ та КНДР