xcounter
#

США та Ізраїлю можливо знову доведеться бомбити ядерну програму Ірану, якщо виходити із нового матеріалу IISS

2502
B-2 Spirit скидає бомбу GBU-57 Massive Ordnance Penetrator (MOP), ілюстративне фото USAF штучно розширене
B-2 Spirit скидає бомбу GBU-57 Massive Ordnance Penetrator (MOP), ілюстративне фото USAF штучно розширене

Іран зміг не тільки приховати 400 кілограмів урану на 10 атомних бомб, є ще й інші важливі аспекти

Тегеран навряд чи здатен швидко відновити інфраструктуру своєї ядерної програми після кампанії ударів, яку в червні 2025 року провели Ізраїль та Сполучені Штати Америки. Однак Іран попри отримані втрати теоретично здатен в короткі строки поновити роботу над створенням власної ядерної зброї, бо зберіг для цього відповідну технологічну та кадрову базу.

Тому в оглядній перспективі США та Ізраїлю можливо доведеться знову бити по інфраструктурі іранської "ядерної програми". Такий висновок випливає із нового матеріалу авторитетного IISS (Міжнародний інститут стратегічних досліджень).

Читайте також: Над заміною для GBU-57 думали ще у 2010-х і це має бути феноменально точна бомба
Карта розміщення основних об'єктів ядерної програми Ірану до початку кампанії ударів у червні 2025 року

Як нагадують автори IISS, для початку досі невідомою лишається доля накопичених 400 кілограмів збагаченого до 60% урану, котрий зберігався у вигляді гексафториду урану (UF6). Цей матеріал був вивезений вантажівками незадовго до прямого удару США по іранським ядерним об’єктам у Фордо.

В теорії, щоб із UF6 можна було виготовити матеріал для ядерних боєголовок, потрібно провести збагачення до рівня 90%. Але в тому й проблема, що Іран досі зберігає теоретичну можливість для робіт по збагаченню урану.

Наприклад, є твердження, що іранська сторона начебто отримала напередодні початку кампанії ударів Ізраїлю та США додаткову партію нових центрифуг, які не встигли запустити в роботу на об’єктах у Фордо та Натанзі. Тобто "відновлення фізичної структури може бути доволі швидким".

Стратегічний бомбардувальник B-2, фото ілюстративне, джерело - U.S. Air Force

Безумовно, окрім інфраструктури потрібен ще кваліфікований персонал, і це все з поправкою на те, що Ізраїль методично полював на ключових фігур іранського "ядерного проекту".

Але тут автори IISS виходять із того, що Іран начебто встиг налагодити "конвеєр" відновлення кадрового потенціалу, хоча при цьому доведеться йти на вирішення певної дилеми – групи наявних вчених доведеться тепер максимально ізолювати з міркувань безпеки, і при цьому потрібно буде налагодити можливість максимально тісного обміну даними.

При цьому всьому слід окремо звернути увагу на те, що в ході кампанії ударів Ізраїлю та США по іранській "ядерній програмі" не зазнали пошкоджень 14 родовищ уранової руди безпосередньо на території Ірану. Тегеран також зберігає спроможності в сегменті виробництва далекобійних ракет, котрі теоретично можуть бути використані як засіб доставки ядерної зброї.

Ну і врешті – іранці можуть піти шляхом створення власної атомної бомби шляхом відповідної переробки плутонію навіть попри те, що призначений для такого роду робіт реактор на важкій воді "Хондаб" в Араку зазнав певних руйнувань під час ударів у червні 2025 року.

Читайте також: Під які справжні задачі створювався стелс-бомбардувальник B-2, а не тягати 13-тонні бомби у 36-годинній місії