xcounter
#

Що окрім JASSM-ER з далекобійних ракет дістає до Москви, якщо США все ж таки нададуть Україні далекобійну зброю

5368
F-16 з  AGM-158 JASSM​ (всі фото: US DoD)
F-16 з AGM-158 JASSM​ (всі фото: US DoD)

Хоча крилаті ракети AGM-158 JASSM й називають найбільш вірогідним кандидатом для передачі від США до України існують альтернативи - переробка бомб у ракети JSOW-ER з дальністю 550 км, а також абсолютно новітні PrSM

Сьогодні, 14 липня, президент США Дональд Трамп має оголосити деталі свого нового плану щодо підтримки України. І як очікується, за численними інсайдами, що публікують західні ЗМІ, в ньому має бути якась нова далекобійна зброя.

Що саме там буде досі залишається невідомим, а різні джерела говорили про "наступальні ракети", інші - уточнюють, що вони зможуть уражати цілі навіть у Москві, треті прямо зазначають, що це будуть крилаті ракети JASSM. Що зрештою дозволяє сформулювати один з параметрів - дальність 500 км, яку ракета має подолати від кордону України до столиці РФ.

Читайте також: Рашисти ще не розгрібли решти бомбардувальників після операції "Павутина" та покинули деякі бази тактичної авіації

І щодо AGM-158 JASSM, то одразу можна нагадати, що ці ракети обговорюються ще з моменту, коли Україна ще не навіть не мала F-16. Але якраз нерозривно із цим пов'язана, бо одним зі штатних її носіїв є саме цей багатоцільовий винищувач. Водночас щодо українських літаків, то їх версії цілком можливо потребуватимуть оновлення програмного забезпечення для їх повноцінного використання.

Щодо своїх характеристик, у своїй першій версії AGM-158A, що Lockheed Martin серійно випускав з 2003 по 2021 рік, зробивши близько 2000 одиниць, вони мають дальність до 370 км та вагу проникаючої бойової частини WDU-42/B у 450 кг.

Сама ракета доволі схожа на більш відомі Україні Storm Shadow / SCALP, як через використання стелс-технологій, так із за засобом наведення на ціль, включно з тепловізійною головкою самонаведення та алгоритмом співставлення обрису цілі із фактичним.

AGM-158 JASSM
AGM-158 JASSM

Але з 2014 року та станом на зараз у виробництві AGM-158B JASSM-ER із дальністю 900 км при збереженні бойової частини та габаритів. Наступна версія, яка зараз у розробці - версія XR зі значно більшою дальністью, за оцінками у районі 1600 км. Але вона більша за розмірами та вже не може бути використана з F-16, лише з F-35, F-15E та F/A-18E.

Тобто загалом AGM-158B JASSM-ER підпадають під те, що дійсно можуть передати США з того, що може долетіти до Москви. Але на користь передачі AGM-158A на 370 км говорить їх значна кількість та постачання до повітряних сил США більш просунутої версії. Водночас отримання JASSM-ER можливо буде впиратися у дефіцит їх виробництва. А тому, якщо й буде передача цих ракет, то, скоріш за все, версій на 370 км буде значно більше.

Але це не єдиний варіант. Можливо згадати про те, що у вересні 2024 року дуже активно йшла розмова про те, що Україна може отримати високоточні плануючі бомби AGM-154 JSOW від Raytheon, вагою близько 500 кг. Їх передача так і не була підтверджена та загалом виглядала доволі дивним рішенням, бо навіть з висотного скидання дальність їх польоту близько 130 км, а з кабрування, що є єдиною можливістю для Повітряних сил України - близько 40, якщо не менше.

AGM-154 JSOW під час скидання з F-16
AGM-154 JSOW під час скидання з F-16

Тобто сенс їх передачі був дуже обмежений. Але ставав повністю зрозумілий, якщо перетворити її на крилату ракету, що свого часу планував зробити Raytheon. При цьому дальність такої JSOW-ER із реактивним двигуном Pratt & Whitney TJ-15 становила 550 км. Тобто цілком достатня для цілі під назвою Москва. Але на тлі JASSM-ER ця розробка у серію не пішла.

Додамо, що JSOW так і, вочевидь, JSOW-ER можливо використовувати з F-16. І якщо перетворення бомби JSOW на ракету JSOW-ER доволі оперативне та можливо з незначною переробкою, то враховуючи запаси цих бомб, рішення виглядає дуже перспективним.

Останній варіант, який має мінімальні шанси - отримання новітніх ракет PrSM, які, на відміну від попередніх, є ракетою наземного базування. Їх штатна пускова - HIMRAS, дальність у версії Increment 1 - понад 500 км, але бойова частина лише 91 кг.

З огляду на те, що контракт на їх серійне виробництво на 4,9 млрд доларів був виданий лише у квітні 2025 року, PrSM є виключно теоретичним кандидатом. І єдина можлива причина - протестувати їх реальну ефективність у реальних бойових діях.

PrSM
PrSM

Але все одно їх передача, хоч і має мінімальні шасни, все одно має більше шансів ніж у Tomahawk, який хоч і має дальність 1600 км, але про них, з часів внесення до плану "Плану Перемоги" у жовтні 2024 року, давно ніхто не згадував.

Читайте також: Чим могла б бути цікава Україні програма CAVS, за якою Данія замовила собі 129 БТР Patria 6x6