xcounter
#

Це не ракета: що це за AGM-154 JSOW, які США наче передадуть до українських F-16 і чому це дивне рішення

AGM-154 JSOW
AGM-154 JSOW
25139

Високоточна AGM-154 JSOW наче має увійти у новий пакет допомоги озброєнням від США розміром 375 млн доларів

Попри те, що у питанні далекобійного озброєння до F-16 частіше фігурувала крилата ракета AGM-158 JASSM, у західних джерелах з'явилась інформація про те, що у новий пакет допомоги від США на 375 млн доларів увійдуть AGM-154 JSOW від Raytheon.

Зокрема про це, з посиланням на власні джерела, повідомляє Politico. Також видання зазначило, що у цей пакет, який мають оголосити вже у понеділок 23 вересня, увійдуть артилерійські та інші боєприпаси, включно із зенітними ракетами. Але з боку Defense Express зазначимо, що рішення передати AGM-154 JSOW можливо вважати дивним, хоча вона й інтегрована під F-16.

Читайте також: Знищено ще один арсенал ГРАУ площею 2,6 км² та базу боєприпасів, куди звозили снаряди з КНДР
AGM-154 JSOW F-16
AGM-154 JSOW під час скидання з F-16

Справа в тому, що AGM-154 JSOW не ракета, а малопомітна високоточна плануюча бомба загальною вагою близько 500 кг. Це не крилата ракета яка має дальність польоту у декілька сотень кілометрів та призначена для ураження тилових об'єктів, а авіабомба для скидання на дальність до 130 км, у випадку висотного польоту.

Але головна проблема в тому, що Повітряні сили України не мають можливості застосовувати висотний політ через російські далекобійні ЗРК та перевагу у винищувачах. І тому всі плануючі бомби застосовуються українськими пілотами з режиму кабрування з маловисотного польоту. Як це виглядає публічно продемонстровано на прикладі JDAM-ER та розкриттям реальної дальності використання, яка складає близько 40 км.

Для AGM-154 JSOW під час запуску з аналогічного режиму можливо очікувати таких самих дальностей. І хоча деякі джерела говорять, що у випадку маловисотного скидання дальність польоту JSOW складає 22 км, можливо мова йде про скидання з горизонтального польоту. При цьому, на відміну від JDAM-ER, який є комплектом вартістю, що вимірюється у десятках тисяч доларів, ціна JSOW на рівні 2000-х років оцінювалась у межах від 250 до 500 тисяч доларів.

AGM-154 JSOW
AGM-154 JSOW

Таким чином, дійсно існує питання щодо "місця у строю" AGM-154 JSOW і реальні причини чому, якщо інформація про їх передачу підтвердиться, саме їх було вирішено надати у межах допомоги. Можливо це пояснюється тим, що AGM-154 JSOW мають декілька важливих особливостей, у порівнянні з іншими плануючими бомбами. Це більша стійкість супутникової навігації до завад РЕБ, що вкрай важливо, бо стандартні версії JSOW мають лише інерціальну та супутникову системи навігації. Також JSOW зроблена з використанням технологій малопомітності.

Можлива причина передачі полягає у бойових частинах. Зокрема версія AGM-154A, яка призначалась лише для США, має касетну бойову частину та несе 145 суббоєприпасів BLU-97/B Combined Effects Bomb, які важать по 1,5 кг та мають комбінований кумулятивний та уламковий ефект.

BLU-97/B Combined Effects Bomb
BLU-97/B Combined Effects Bomb

Також у серію для палубної авіації ВМС США пішла AGM-154C із двоступеневою бойовою частиною для ураження захищених об'єктів (BROACH), загальною вагою 225 кг (за іншими джерелами аналогічної за вагою BLU-111, яка має аналогічне призначення). Також ця версія має власну тепловізійну головку самонаведення. І є єдиною, яка перебуває у строю, бо повітряні сили США зняли з озброєння свої JSOW у 2008 році.

Водночас на експорт, за наявною інформацією, направлялись AGM-154A-1 в якій касетна бойова частина замінювалась на унітарну осколково-фугасну бойову частину. При цьому доволі простим шляхом розміщення у середині контейнера під касетні боєприпаси за аналогією із AGM-154C.

AGM-154 JSOW

Водночас, все вказує на те, що цей поки офіційно не оголошений пакет на 325 млн доларів буде за програмою PDA, президентського вилучення, тобто зброя буде із запасів збройних сил США. А якщо розглядати особливості JSOW саме у спорядженні, то можлива передача високовартісних плануючих бомб виглядає певною мірою дивним чином.

А це зводить варіанти лише до касетної AGM-154A, якщо їх не утілізували, та AGM-154C для ураження захищених об'єктів. І якраз така особливість оснащення AGM-154 JSOW і може пояснити причину їх передачі, хоча в умовах, коли розмови йшли саме про AGM-158 JASSM, можлива передача високовартісних плануючих бомб виглядає певною мірою дивним чином.

Але існує ще один, виключно гіпотетичний сценарій за яким плануюча бомба AGM-154 JSOW перетворюється у крилату ракету із дальністю понад 500 км за вже відпрацьованими на практиці рішеннями. І можливо це елегантний план США з "уникнення ескалації" й не тільки.

Читайте також: Іспанія розгортає свій єдиний полк берегової оборони зі 155-мм гаубицями для контролю Гібралтару