Наразі інформація, що США у наступному пакеті допомоги вартістю 325 млн доларів перепадуть AGM-154 JSOW, які є не крилатими ракетами, а плануючими бомбами, залишається не підтвердженою. Більше того, взагалі доцільність передачі JSOW викликає запитання, бо дальність скидання плануючої бомби з режиму кабрування близько 40 км.
Але справа в тому, що можливо це дійсно доволі елегантний план Вашингтона, як уникнути так званої "ескалації" та інших "червоних ліній", які у США самі собі намалювали слухаючи погрози з Кремля ядерним озброєнням. Бо існує метод перетворення AGM-154 JSOW на повноцінну крилату ракету. І він відпрацьований.
Читайте також: Знищено ще один арсенал ГРАУ площею 2,6 км² та базу боєприпасів, куди звозили снаряди з КНДР
Справа в тому, що ще у середині 2000-х років Raytheon, яка розробила AGM-154 JSOW, почала працювати над версією JSOW-ER, яка мала стати крилатою ракетою шляхом додавання малогабаритного реактивного двигуна Pratt & Whitney TJ-150, який використовується у хибних цілях ADM-160 MALD. Це дозволило розширити дальність використання до 550 км. І JSOW-ER проходив льотні випробування ще у 2009 році.
А у Raytheon декларували, що JSOW-ER стане доволі дешевим засобом далекобійного ураження ціною 350 тисяч доларів. Але цей проєкт не був реалізований через конкуренцію із крилатою ракетою AGM-158 JASSM від Lockheed Martin. А також вочевидь через те, що повітряні сили США зняли з озброєння AGM-154A JSOW у касетному виконанні у 2008 році, а припинили їх замовляти у 2005 році. Водночас ВМС США дуже повільно "тягнули" проєкт до 2022 року та зрештою припинили фінансування, віддавши перевагу JASSM-ER із дальністю понад 900 км.
Але головне те, що у США є реальне готове рішення з трансформації плануючої бомби на крилату ракету. При цьому слід враховувати те, що JSOW це фактично "літаючий контейнер", який дозволяє оснастити його і тепловізійною головкою самонаведення й іншими системами.
У цьому ключі можливо зробити дуже обережне припущення задуму Вашингтона, звісно якщо передача JSOW взагалі підтвердиться. Передаватися будуть саме звичайні плануючі JSOW, можливо навіть ті, які були зняті з озброєння ще у 2008 році. А от вже їх виключно гіпотетична модернізація чи ні, то вже діло України і якщо так вийде, що з цього вийде крилата ракета, то вона вже буде "made in Ukraine". На фоні цього варто додати, що двигуни TJ-150 вже друкують на 3D-принтері.
Також такий варіант передбачає те, що США можуть не передавати високоточні мапи РФ, які необхідні для роботи таких систем, як TERCOM та DSMAC. І нібито неможливість надання саме цих даних стала причиною відсутності ударів по РФ Storm Shadow / SCALP. Але у випадку виключно умовної модернізації виключно умовних JSOW не виключено, що будуть встановлені системи, які вже більш ніж ефективно працюють в українських далекобійних дронах, які отримали український DSMAC нового покоління.
На фоні цього можливо ще раз підкреслити, що такий сценарій залишається лише дуже обережним припущенням. Більше того, на основі непідтвердженої інформації від західних ЗМІ щодо планів передати Україні AGM-154 JSOW. Але саме виключно гіпотетична модернізація цих плануючих бомб схоже може стати дійсно елегантним рішенням безлічі проблем.
Читайте також: У РФ заявляють, що нібито збили "Паляницю" та навіть показали фото: чи схоже