Міноборони Румунії в п’ятницю 27 вересня 2024 року проводив брифінг для преси, під час якого були окреслені загальні плани по експлуатації наявних у строю румунських ВПС літаків F-16, та по переходу на літаки 5-го покоління F-35.
Головний момент, який був заявлений на цьому брифінгу – Румунія планує списувати свої F-16 поступово, в проміжку з 2034 по 2040 роки, про що в своїй публікації пише портал Defense Romania.
Читайте також: На ракеті "Сармат" могла рванути несправна ступінь чи паливо, тому й кратер на 60 метрів, але що нам це дає
Маємо зауважити, що в тексті цієї публікації не вказується напряму, до чого саме буде прив’язано виконання графіку по списанню наявних в складі румунських ВПС F-16. Водночас є вказівка на те, що Міноборони Румунії очікує на отримання перших F-35 уже у "першій половині десятиріччя 2030-хх років".
Що стосується реалізації контракту по 32 літакам F-35 Румунії, то тут вказується такий важливий нюанс – коли Державний департамент США подавав на Конгрес заявку на схвалення цього контракту, то там вказувалась повна вартість у 7,2 мільярди доларів (куди включено не тільки самі літаки, але й також послуги із технічного обслуговування та навчання персоналу).
Водночас, за погодженням з обома сторонами, фактична вартість цього контракту для Румунії складатиме 6,5 мільярдів доларів, і саме цей показник уже погодив румунський парламент.
Якщо ж повертатись до заявлених Румунією планів по графіку списання F-16, то маємо відзначити, що на даний момент ця країна навіть не отримала ще усі замовлені літаки цього типу.
А конкретніше – станом на зараз із 32 придбаних у Норвегії F-16 по факту сама Румунія отримала тільки 9, інші 23 очікується отримати уже до кінця 2025 року. Крім того, слід врахувати й факт наявності ще 17 літаків типу F-16 в строю румунських ВПС, які були придбані в Португалії.
На перший погляд, може виглядати дещо парадоксальним, що Румунія уже планує списання своїх F-16, хоча ще не всі замовлені літаки цього типу отримала. Але це насправді є традиційним для оборонного планування, яке практикують країни-учасники НАТО.
Як ілюстрацію можемо згадати приклад, шо у вересні 2023 року Чехія нечувано детально розписала всі витрати на F-35 включно з вартістю експлуатації, і там була мова взагалі про період до 2069 року як строк завершення служби цих літаків.
Читайте також: 5-8 років чекати на AIM-120 та RIM-116: Німеччина замовила ракети для Eurofighter та кораблів