xcounter
#

Скільки зброї з Польщі експортували до України у 2024 році та як в цьому списку опинилися Д-44

Польська САУ Krab в строю ЗСУ. Фото: пресслужба 26-ї артилерійської бригади, жовтень 2022 року
Польська САУ Krab в строю ЗСУ. Фото: пресслужба 26-ї артилерійської бригади, жовтень 2022 року
2980

Хоча зазвичай звертають увагу на військову допомогу, обсяги експорту зброї до України з Польщі теж мають свої цікавинки та можуть навіть допомогти з оцінкою обсягів виробництва

Стали відомі обсяги військового експорту Польщі до України, причому мова йде не лише про постачання від ОПК, а також збройних брокерів. Це дозволяє трохи оцінити який обсяг постачання для ЗСУ йде через цю країну.

Так, як відзначають в Defense24, за даними ООН було продано в Україну 268 одиниць бронетехніки, 18 155-мм самохідних артилерійських установок Crab, 78 122-мм САУ 2С1 "Гвоздика" та десять 85-мм гармат Д-44М. При цьому треба додати, що цей список включає лише продаж без врахування військової допомоги від Польщі.

Читайте також: Збито "ювілейний" 30-тисячний "Шахед": скільки "Герань-2" наклепали у "Алабузі" з початку року (фото)
85-мм дивізійна гармата Д-44 в розпорядженні 32-ї ОМБр
85-мм дивізійна гармата Д-44 в розпорядженні 32-ї ОМБр. Фото: 32 ОМБр

Одразу увагу привертають Д-44, які були прийняті на озброєння ще у 1946 році, але при цьому неодноразово з’являлися на службі в різних підрозділах Сил оборони України за час війни. Хоча вони стояли на озброєнні Польщі, скоріше за все мова йде все ж про придбання у тамтешнього збройного брокера.

Далі йдуть САУ 2С1 "Гвоздика", які, серед усього, стояли на озброєнні не лише ЗСУ, а і Війська Польського, звідки передавалися у військовій допомозі. Важко оцінити, звідки самі ці конкретні машини зі списку, але оскільки мова йде про продаж, то скоріше за все тут також залучені торгівці зброєю.

Передана Польщею 2С1
Передана Польщею 2С1 "Гвоздика" в розпорядженні 37-ї ОБрМП. Фото: 37 ОБрМП

Набагато все простіше з САУ Krab польського виробництва, які надходили в межах контракту на 54 одиниці, який підписали у 2022 році. Таким чином можна приблизно оцінити, що виробництво цих систем на рік складає близько 18 штук, враховуючи їхню малу кількість в армії Польщі.

Щодо бронетехніки, то тут скоріше за все включено різноманітний набір машин. Однак варто виділити, що суттєву частину з 268 одиниць займають ліцензійні копії "Дозор-Б" - Oncilla, які закуповуються для потреб Сил оборони України.

БТР Oncilla, бригада
БТР Oncilla на озброєнні бригади "Лють"

Зазначимо, що цей список неповний та буде доповнений коли міністерство закордонних справ Польщі опублікує відповідний документ. Однак цього достатньо для оцінки серйозних масштабів експорту озброєння для України.

Від Defense Express додамо, що польські компанії виступають не лише прямими виробниками-постачальниками, а також і брокерами, що перепродають придбану в третіх країнах техніку. Таке постачання допомагає забезпечити потреби українських військових у повномасштабній війні.

Читайте також: У Польщі не вірять у те, що ЗСУ витрачають по 4-9 тисяч боєприпасів на добу - і це про рівень PGZ та міноборони