xcounter
#

Збито "ювілейний" 30-тисячний "Шахед": скільки "Герань-2" наклепали у "Алабузі" з початку року (фото)

Збито "ювілейний" 30-тисячний "Шахед": скільки "Герань-2" наклепали у "Алабузі" з початку року (фото)
2592

Номери "Шахедів", а точніше "Герань-2" з "Алабуги", перетнули позначку 30 тисяч, і дрон з "ювілейним" номером Ы30000 нещодавно був збитий

Серед збитих за останній час російських "Шахедів" був один "ювілейний", з номером Ы30000. Буква "Ы" у серійному номері означає, що він був зроблений у "Алабузі" у Татарстані й мова йде про так звану "Герань-2".

Фото уламка Defense Express отримав з власних джерел. І на ньому, окрім серійного номера, можливо звернути увагу й на додаткове маркування "С3ВК". Це додатковий напис слугує для позначки системи супутникової навігації. У цьому конкретному випадку - у збитому "Шахеді" була встановлена 12-канальна "Комета-М", яка наразі є найбільш завадозахищеним російським рішенням.

Читайте також: Греція може віддати свої С-300 і "Тор" взагалі Вірменії, куди й так продають зброю Індія та Франція, чому так

Також можливо згадати, а які були попередні номери цих "Шахедів". При цьому мова буде йти лише про найбільш масовий "Ы". А до них також варто додати дрони з індексом, що починається з літер "Ъ" та "Э", що виробляються на "Алабузі". А також "К", "КБ", "КЦ", які виробляються на заводі "Купол" в Іжевську, який нещодавно був ефективно уражений українськими далекобійними дронами.

Також, для хронології, можливо нагадати, що загалом "Шахеди" з індексом "Ы" ворог почав використовувати з липня 2023 року. А у лютому 2024 року були зафіксовані номери понад 2600. А попередній відомий номер з точною прив'язкою до дати, у 20-х числах грудня 2024 року - "Ы11934".

Shahed-136  з номером Ы002
Shahed-136 з номером "Ы002" у липі 2023 року

Тобто за перші півріччя, 2023 року було загалом вироблено близько 2,5 тисячі у серії "Ы", за весь 2024 рік до 10 тисяч, а за 7 місяців 2025 року - 18 тисяч. Тобто мова йде про дійсно стрімке збільшення виробництва "шахедів" і це, знову ж лише про один вид з маркуванням "Ы".

Водночас побудова будь-яких злежностей та прогнозування продовження аналогічних темпів зростання виробництва цих дронів можуть бути хибними. Справа в тому, що будь-яке виробництво рано чи пізно, але виходить на так зване "плато" та впирається у "стелю".

Воно може бути обмеженим не можливостями фінального збирання самої кінцевої продукції, а наявністю відповідної кількості комплектуючих. Наприклад, завадозахищених антен супутникової навігації або бойових частин. Також це питання витрати ресурсів. За зламом документації "Алабуги", щодо виробництва "шахедів", то планова ціна при масовому виробництві на рівні 2023 року планувалась у 193 тисячі доларів.

Актуальна вартість одного "Шахеда" у РФ, точніше "Герань-2", наразі невідома. З одного боку, РФ почала встановлювати дорожчі системи супутникової навігації, з іншого - почала економити на компонентах, наприклад, з осені 2024 року двигуни - без стартера.

MD550 для Shahed-136
Спрощений двигун типу MD550 для Shahed-136 (жовтень 2024 року)

Якщо ж залишити відому цифру у 200 тисяч, то місячне виробництво на рівні 3000 одиниць, коштує РФ 0,6 млрд доларів, тобто 7,2 млрд доларів на рік. Водночас, якщо порахувати з розрахунку на умовні, але дуже часто згадувані останнім часом, 1000 "шахедів" кожну добу, то це про 73 млрд доларів на рік. Тобто приблизно половина всього бюджету РФ на війну, або близько 20% всього річного російського бюджету.

Читайте також: Українські дрони з дешевим "машинним зором" вже нищать рашистів, але для зенітних проти "Шахедів" не все так просто