Командування сухопутних військ США вже дуже давно намагалось знайти заміну САУ M109, яка у строю з 1963 року, але після невдалої спроби перестрибнути на довжину ствола у 58 калібрів у XM1299 проєкту ERCA, вирішило пошукати вже готові варіанти.
Як офіційно повідомлено американською армією, для проведення демонстрації своїх САУ були надані контракти американським представництвам Rheinmetall, BAE Bofors, Hanwha Defense, Elbit Systems, а також національній General Dynamics Land Systems. Демонстративні випробування мають розпочатися вже у листопаді 2024 року та триватимуть до кінця року.
Читайте також: Поляки розповіли, скільки уже отримали Homar-K від Південної Кореї та що треба купити до цих реактивних систем
І це означає, що армія США вже обрала найкращі, на її погляд, САУ у світі. При цьому на цей раз конкурс все ж таки планує зайти далі, ніж це було у 2020 році, з трохи іншим переліком конкурсантів.
За результатом такої демонстрації буде прийнято рішення щодо подальшої конкурентної оцінки, яка "може призвести до майбутнього контракту на виробництво". І перше, що кидається в очі - відсутність серед конкурсантів KNDS, хоча він і має американський підрозділ. А це про САУ Caesar від французького Nexter, так і про PzH 2000 і RCH 155 від німецької частини конгломерату KMW.
Другий важливий аспект, початок демонстрації вже через декілька тижнів, що означає участь лише наявних зразків. І відносно корейської Hanwha Defense варіантів мінімум - поточний світовий бестселер K9, який може бути представлений і у варіанті K9A2 з автоматом заряджання. Можливо - на колісному ходу, але поки було відомо лише про масштабну модель такого варіанту.
Також немає питань до BAE Bofors - єдина САУ в активі - Archer, який попри всю свою автоматизовану революційність довгий час нікого не цікавив. І лише у 2023 році він отримав додаткове замовлення від Швеції та перший експортний контракт від Великої Британії (але це тимчасове рішення до отримання замовлених RCH 155). І це єдина САУ з усіх можливих конкурсантів, яка отримала реальний бойовий досвід в Україні.
Щодо Elbit Systems, то варіантів, як здається, не дуже багато - САУ ATMOS, яка до цього здебільшого підкорювала африканський ринок, а першим оператором у НАТО стала Данія, яка замовила їх після того, як передала всі Caesar Україні. Але існує інший варіант, який пов'язаний з питанням, що покаже Rheinmetall.
Справа в тому, що у Rheinmetall немає повністю власної САУ, але він просував на ринку США свою нову розробку - Artillery Truck Interface, яка є результатом колаборації з Elbit. Це колісна САУ на німецькій платформі RMMV (Rheinmetall MAN Military Vehicles) HX, яка використовує артилерійське відділення від ізраїльських розробників та ствол довжиною 52 калібри аналогічний тому, що у PzH 2000 (виробляється Rheinmetall).
Водночас у Rheinmetall також є проєкт M109-52, який реалізується із BAE Systems. І він передбачає дуже прагматичний варіант встановлення нового ствола довжиною 52 калібри у M109A7. І це дійсно найбільш швидкий з усіх варіантів оновлення артилерійської компоненти армії США.
Але найбільшою загадкою є те, з чим на демонстрацію прийде General Dynamics Land Systems. Справа в тому, що у цієї компанії в активі немає серійних САУ. Можливо згадати з активу всієї GM - прототип під назвою Brutus, про яки востаннє згадували ще у 2020 році. А це вже прямо говорить, що жарт з назвою з іменем вбивці Цезаря поки вийшов не дуже смішним.
А ще одним варіантом є залучення General Dynamics Land Systems із артилерійською частиною RCH 155, але на шасі не Boxer від Rheinmetall, а Piranha 10х10 - САУ Radhaubitze.
Також вартого нагадати, що у США вирішили збільшити дальність 155-мм артилерії не лише переходом з довжини ствола у 39 калібрів на 52, а й шляхом інтеграції далекобійних боєприпасів, зокрема так званих гіпершвидкісних (hypervelocity) снарядів для стрільби на понад 100 км.
Читайте також: Італійці все ж таки пересядуть на німецькі танки та БМП: Rheinmetall підписав з Leonardo ключову угоду