Наші ЗМІ видали новину про те, що в пакеті поставок для України за ленд-лізом на 40 мільярдів можуть бути ЗРК Patriot. Після цього в громадській думці виникло дві точки зору. Перша – що в ейфорію впадати зарано, бо цикл виробництва та поставки таких складних озброєнь, як зенітно-ракетні комплекси, може складати місяці або роки.
Друга – що Білий Дім все ж якнайшвидше поставить Patriot Україні, для чого можливо використає і "внутрішні резерви".
Читайте також: Чому в України немає "Сапсана" та власного "Іскандера": болючі питання, на які треба мати відповіді
Справді, якщо візьмемо приклад Польщі та Швеції, то побачимо, що цикл від замовлення на ЗРК Patriot до їх постановки на бойове чергування займає рівно 6 років. І тут ніякі "гібридні" варіанти ніяк не допомагають прискорити процес.
Наприклад, Швеція замовила чотири батареї "Петріотів", в грудні 2021 року одразу ж поставила на бойове чергування перший зенітно-ракетний комплекс цього типу. Але завершити переозброєння на Patriot шведи зможуть остаточно все рівно не раніше 2026 року.
Польща вирішила взагалі не "вигадувати велосипед", тому усі свої чотири батареї ЗРК Patriot зможе поставити на бойове чергування лише в 2024 році, коли отримає усі необхідні елементи цього комплексу. Замовлення на який дала аж в 2018 році. І так весь цикл поставки триватиме ті ж самі 6 років.
Хоча самим полякам "Петріоти" теж потрібні ще "на вчора", бо у них небо над Варшавою досі закриває старий радянський ЗРК С-200.
Якщо говорити про "внутрішні резерви" в США, то маємо таку картину. З відкритих джерел відомо, що ВПС США мають в своєму розпорядженні 6 зенітних бригад у складі збройних сил та ще 3 у резерві. Загалом на чергуванні 16 батальйонів (battalion) Patriot, стандартною кількістю батарей (battery, він же ж fire unit) у батальйоні - п'ять. Тобто загалом на чергуванні може перебувати 80 батарей.
Автори довідника The Military Balance за 2021 рік наводять кількість 480 з позначкою M902/M903 Patriot PAC-3/PAC-3 MSE. Точна методологія підрахунку у цьому виданні не зазначена, але можливо мова йде про метод підрахунку у вигляді пускових, хоча за штатною структурою у одній батареї 8 пускових.
Грубо кажучи, виходить, що чотири батареї "Петріотів" - це лише 5% від арсеналу таких комплексів, наявного у США. І здавалось би, що може завадити Білому Дому передати бодай дещицю такого арсеналу Україні, що кожен день потерпає від ракетних атак РФ. Але є одне "але".
Портал The Drive в одній із своїх публікацій за жовтень 2021 року відтворює такі довготривалі настрої американських військових - "континентальній" території США загрожують ракети великої дальності РФ або Китаю, і для повноцінного захисту від цієї загрози може бути мало наявних комплексів Patriot.
Тому, наприклад, ці ЗРК потрібно "розосередити", і розміщувати в першу чергу для захисту енергетичної інфраструктури чи летовищ.
Безперечно, якщо Білий Дім уже вписав Patriot в пакет поставок за ленд-лізом для України, то значить Державний департамент США зробить усе, щоб така поставка відбулась в реальності.
Але нам, в свою чергу, варто озброїтись такою тезою: якщо американські військові справді шукають ефективний захист від російських крилатих ракет, то передати комплекси Patriot Україні – найкращий спосіб захистити США.
Читайте також: Побачити понтонну переправу та зірвати плани ворога: як супутникові знімки допомагають у війні з РФ