У 2018 році Польща замовила поставку чотирьох батарей зенітно-ракетного комплексу Patriot PAC-3+, вартість яких сягає 4,75 мільярдів доларів.
Ці ЗРК отримає 37-ий ракетний дивізіон польської протиповітряної оборони, який досягне операційної готовності не раніше І кварталу 2024 року. Таким чином, постановка ЗРК Patriot PAC-3+ на бойове чергування в складі польського війська займе не менше шести років, пише портал Defence 24.
Читайте також: Небо над Варшавою прикривають С-200. Як Польща обслуговує свої радянські ЗРК
Видання деталізує: основі складові комплексу Patriot PAC-3+ будуть доставлені до Польщі в четвертому кварталі 2022 року, тобто за чотири роки після укладання замовлення. Не в останню чергу такий лаг виник про провині самого виробника Patriot PAC-3+.
Інтеграція складових комлексу у єдине ціле за процедурою SICO відбуватиметься на потужностях у польському місті Торунь, і роботи мають бути завершені у І кварталі 2023 року.
У чомусь справу ускладнює той факт, що поляки вирішили поставити свої комплекси Patriot PAC-3+ на шасі вітчизняного виробництва Jelcz – протягом травня-грудня 2019 року польські військові замовили поставку близько 80 таких шасі загальною вартістю близько 260 мільйонів злотих (еквівалент близько 1,5 мільярда гривень).
Нюанс в тому, що польським конструкторам потрібно буде ще адаптувати свої шасі Jelcz для розміщення на них елементів Patriot.
Цікаво, що на побудову необхідних 14 об’єктів в місті Сохачев для розміщення комплексів Patriot PAC-3+ Польща витратить майже 700 мільйонів злотих, або ж еквівалент близько 4,5 мільярда гривень, і будівництво такої інфраструктури ще триває.
Окрім того, значний обсяг часу та інших ресурсів Польща витратить на підготовку кадрів для обслуговування Patriot PAC-3+ . Наприклад, спочатку за штатом згаданий вище 37-ий ракетний дивізіон польської протиповітряної оборони повинен був налічувати 590 військовослужбовців, але по факту виявилось, що потрібно 790 осіб.
Підготовка майбутніх операторів комплексу Patriot PAC-3+ відбувається зараз у військових навчальних закладах США. Хоча польські військові та інженери ще в 2020 році отримали необхідне програмне забезпечення, яке потрібне для підготовки операторів Patriot PAC-3+ безпосередньо в Польщі.
Більш того – польські військові розсудили, що для них Patriot – "задорога іграшка", яку не потрібно марнувати для ураження усіх можливих типів повітряних цілей. Тому, на додачу до чотирьох дороговартісних батарей Patriot PAC-3+ Міноборони Польщі буквально вимушене замовляти 23 батареї вітчизняного ЗРК малої дальності за програмою Narew, практична реалізація якої стартувала лише у квітні 2021 року.
Приклад Польщі показує Україні, що спроба купити уже готовий ЗРК закордоном аж ніяк не означатиме економію часу: виробник комплексів може затриматись із строками поставок, підготовка інфраструктури та кадрів також забиратиме дорогоцінні ресурси.
Читайте також: Український ЗРК з дальністю у 100 км від ДККБ "Луч": готовність за 2 роки та $40 млн (відео)