Після втрати ще одного дальнього бомбардувальника Ту-22М3 за цей рік, у катастрофі 15 серпня в Іркутській області, доволі логічними питаннями є скільки у РФ виробляється цих літаків за рік та скільки їх там залишилось.
Бо серед цих літаків є втрати не лише у катастрофах, а у результаті успішних дій Сил оборони України. Зокрема:
Читайте також: Rheinmetall націлився продати Skyranger армії США: це потенційна угода на 4 млрд доларів
- два пошкоджено далекобійними дронами на авіабазі "Оленья" 25 липня 2024 року
- один був збитий з С-200 19 квітня 2024 року
- один знищено, два пошкоджено на авіабазі "Солци" у наслідки атаки дронів 19 серпня 2023 року
- три (за оголошенням російських прокурорів) пошкоджено на авіабазі "Дягилево" у результаті атаки далекобійними дронами 5 грудня 2022 року
При цьому слід врахувати, що у випадку пошкодження далеко не факт, що літак буде відремонтовано і не перейде у категорію незворотних втрат.
Особливо, якщо згадати про те, що у РФ взагалі не виробляються літаки Ту-22М у будь-якій версії, бо останній Ту-22М3 був випущений у 1993 році. А єдиний резерв, який вже використовує РФ - до шести планерів, які близько 30 років стояли просто неба. Окрім цього РФ може спробувати відновити машини, які вже були виведені з експлуатації та знаходяться на зберіганні.
Але головна проблема для росіян у тому, що для Ту-22М3 більше не виробляються двигуни НК-25. Їх виготовляли до 1996 року. Тобто всі можливості відновити додаткові літаки впираються, в першу чергу, у цю проблему.
Саме тому у новій модернізації Ту-22М3М хотіли встановити НК-32 від Ту-160. Їх виробництво яких у версії НК-32-02 поновили у 2016 році у гомеопатичній кількості. Але ці двигуни потрібні для модернізації та навіть спробі поновити виробництво (частково також на основі радянського заділу) Ту-160М.
Але про встановлення цих двигунів у Ту-22М3М нічого не чути. Більше того, ця модернізація, яка має оновити 80% всього бортового радіоелектронного обладнання, розширити номенклатуру озброєння та додати штангу дозаправки у повітрі, розрахована на те, щоб продовжити експлуатацію машин лише на доволі обмежений строк - десь на 10 років.
При цьому строки проведення модернізації вже абсолютно провалені й достеменно відомо лише про два Ту-22М3М, один з яких був готовий на рівні 2018 року.
Тому кожна втрата Ту-22М3 для РФ є більш ніж значною. Бо нових літаків не виробляється і все що можливо - "доїдати" залишки від СРСР. При цьому навіть заміни цим літакам, як і стратегічній авіації у вигляді Ту-95МС та Ту-160, немає. Точніше є лише затверджений, після 12 років розмов про його аналоговнєтность, обрис.
Щодо кількості у "ВКС" РФ Ту-22М3, то мова, відповідно до оцінок викладених у Military Balance, йде приблизно про 57 машин "на папері" станом на середину 2023 року. Вони експлуатуються 200-м, 52-м важкими та 40-м змішаним авіаполками із базовими аеродромами "Белая", "Шайковка" та "Оленья".
Окрім того, вкрай важливо те, що у РФ на модернізацію до рівня Ту-22М3М хотіли направити лише до 30 літаків. І саме цю цифру можливо вважати опорною.
А вже від неї можливо відняти мінімум дві втрачені машини, а також частину пошкоджених. Але у реальності значно більше, бо далеко не всі російські Ту-22М3 знаходяться у бойовому та льотному стані. Зокрема використання цих машин, яке було доволі активним на рівні 2022 року, наразі звелось лише до окремих епізодів.
Читайте також: США "відкриті до передачі" Україні далекобійних AGM-158 JASSM під F-16: що це за ракети