У відкритому доступі з’явилось фото, яке показує – Казанський авіазавод в РФ виготовив черговий екземпляр модернізованого бомбардувальника Ту-22М3М, і він готовий до передачі замовнику.
Схоже, це буде лише другий літак цього типу в строю "ВКС РФ", бо перша і поки що єдина згадка про передачу Ту-22М3М російським військовим датується аж 2018 роком. Але найбільш важлива деталь у цій історії криється буквально над носом: як стверджують рашистські пропагандони, у ніші над носовою частиною цього Ту-22М3М розміщена висувна штанга для дозаправки у повітрі.
Читайте також: Рашисти хочуть замінити протичовновий Ил-38, "згадали" про Ил-114МП, але "забули" про амфібію А-40
Чи має таку штангу перший серійний бомбардувальник цієї модернізації, росіяни не говорять. Але вони стверджують, що інтеграція системи дозаправки у повітрі начебто збільшить бойовий радіус Ту-22М3М від діапазону 1850-2400 км до майже 8000 км.
Система дозаправки у повітрі стояла на радянських бомбардувальниках Ту-22М2, та була демонтована в рамках угоди СНО між СРСР та США. Вперше про план інтегрувати штангу для дозаправки в повітрі Ту-22М3М рашисти заявили у червні 2019 року. Але у відкритому доступі нема ніяких зображень, які б показували процес заправки цього літака від Ил-78 в процесі польоту.
Втім, питання бойових характеристик російського Ту-22М3М та рівня його загрози безпосередньо для України залежить же не тільки від величини бойового радіусу і те, як його визначає можливість дозаправки у повітрі. Але й також від номенклатури озброєння, яке зможе застосовувати такий літак.
Наприклад, росіяни створювали Ту-22М3М в першу чергу для застосування надзвукової крилатої ракети Х-32, по суті переробки Х-22. Як стверджують самі рашисти, Х-32 порівняно з "попередником" має досконаліший рідинний двигун, зменшену БЧ та радіолокаційну ГСН, що в сумі дає начебто покращену точність та збільшену до 1000 км максимальну дальність польоту.
Але тут нюанс не тільки в тому, що за весь час повномасштабної війни росіяни застосовували ракети Х-32 у вкрай малій кількості епізодів, які не показують реальних характеристик цієї ракети: за даними Defense Express, вперше (та єдиний раз) окупанти використали цю КР для удару по Краматорську в травні 2022 року; а британська розвідка вважає, що саме ракетою Х-32 росіяни ударили по ТРЦ "Амстор" в Кременчузі 27 червня минулого року.
Щоб виготовити "нову" Х-32, рашистам треба стара Х-22, а таких ракет у ворога залишилось оціночно в діапазоні до 150 одиниць.
Рашисти збирались інтегрувати на Ту-22М3М також одну із перспективних дозвукових КР, яка в теорії досі існує "лише на папері", але тут може бути не все так просто.
В грудні 2017 року стало відомо, що російський ВПК веде роботи по крилатій ракеті проекту Х-50 "Орион" (котра також зустрічалась під позначенням "Изделие 715") як продовження робіт по темі Х-СД (середньої дальності), призупинені в 1990-х роках. Рашисти стверджували, що їхня Х-50 матиме дальність пуску до 1500 км, довжину корпусу 6 метрів та польотну масу 1600 кг. На рендерах того часу Х-50 виглядала як зменшена копія Х-101, але при цьому росіяни порівнювали свою КР проекту "Орион" також з Х-59МК2, хоча здавалось би, що у цих двох "виробів" - дві різні "ніші" застосування.
Рашистські пропагандони навіть встигли заявити, що один Ту-22М3М зможе брати до 6 ракет Х-50 в бомбовідсіку та до 2 ракет на зовнішній підвісці. І що закупка таких КР передбачена державною програмою озброєнь (ГПВ) на 2018-2027 роки. Все виглядало так, що рашисти цей проект так не довели до етапу "втілення в металі", якби не одне "але".
В лютому 2023 року росіяни "засвітили" крилату ракету під індексом "Изделие 720", характеристики якої поки лишаються невідомі. Аналітики Міжнародного інституту стратегічних досліджень (IISS) вивели генезу "Изделие 720" від ракети Х-69. Але тут не варто виключати, що це – насправді результат "мутації" ракети проекту Х-50.
І до таких "виробів" слід бути особливо уважними. Хоча б тому, що для ударів по Україні "ВКС РФ" вже як мінімум один раз застосували "ракето-бомбу" під індексом "Гром-Э1" на базі Х-38, хоча по такому "гібриду" в принципі було вкрай мало достовірних даних.
Читайте також: Чому ракети Х-101 мають значно меншу точність у ночі, але ворог все одно їх застосовує у темну пору доби