Одним з головних досягнень саміту НАТО, що днями пройшов у Гаазі, називають те, що держави-члени погодились збільшити оборонні видатки до 5% від ВВП. Хоча цей показник і має бути досягнутий аж у 2035 році, що є дуже далекою перспективою на тлі поточних безпекових викликів.
Однак це дозволило заспокоїти американського президента, який висував саме таку вимогу та натякав, що може вивести США з Альянсу. Але, як серед країн НАТО виявились не лише незгодні з цим рішенням, а й ті, хто прямо про це заявив.
Читайте також: Німеччина навчить більше своїх Patriot боротися з "Кинджалами", а також придбає ще далекобійних зенітних ракет GEM-T
І такою країною очікувана стала Іспанія, яка у 2024 році не лише увійшла до переліку 8 країн, які досі витрачають менше 2%, а й очолила його із найнижчим показником - 1,28%. Більше того, у Мадриді прямо назвали проголошенням 5% цільових витрат на оборону нічим іншим ніж "політичною домовленістю".

"Нічого не підписано. Жодна з країн нічного не підписувала. Те що існує - це політична домовленість щодо 2035 року. І в цій домовленості Іспанія зазначила, що буде виконувати її у міру можливостей", - заявила очільниця міністерства оборони країни Маргарита Роблес, яку цитує Infodefensa, під час засідання оборонного комітету іспанського парламенту.
Більше того, вона зазначила, що Іспанія до цього "в міру можливостей", додала урядовий лист, в якому аргументується, що Мадриду достатньо витрачати 2,1%. А також висловила значний скепсис, що й інші країни зможуть досягти 5%.
З боку Defense Express зазначимо, що рівень витрат 5% від ВВП на оборону насправді є більше аномальним ніж стабільним показником. Такі високі витрати у Європі були характерні лише для післявоєнного періоду. І абсолютна більшість інших країн Альянсу вважали, що витрат у межах 2,5-3,5% цілком достатньо.
І формально, Іспанія, яка дійсно знаходиться за 2,5 тисячі кілометрів від російських кордонів дійсно може собі дозволити говорити про рішення витрачати 2,1% на рівні 2035 року, на відміну від країн так званого "східного флангу" НАТО. Але справа в тому, що вимога щодо 5% було питання єдності. Бо з 32 країн-членів Альянсу доволі легко знайти тих, хто цілком може піти аналогічним шляхом та сказати, що це не "їх оборона", а згодом і "не їх війна".
Цілком можливо, що у Вашингтоні лише чекали чогось подібного, бо попри все Білим дім активно повів США курсом ізоляціонізму та дистанціювання від проблем Європи.
Читайте також: У Китаї "засвітився" загадковий екраноплан, який, ймовірно, призначений для вторгнення на Тайвань