xcounter
#

У скільки для України може обійтися один дивізіон NSM CDS із залпом у 24 ракети

5584
NSM CDS, фото – Kongsberg
NSM CDS, фото – Kongsberg

ВМС ЗСУ можуть поповнитися протикорабельним комплексом NSM Coastal Defence System – однією батареєю чи навіть дивізіоном

Україна може викупити у Польщі батарею чи навіть одразу дивізіон наявних на озброєнні протикорабельних комплексів NSM Coastal Defence System, який, серед усього, зможе знищувати не тільки російські кораблі у Чорному морі, але й бити по наземних цілях.

NSM CDS
NSM CDS. Фото: Kongsberg

Купувати комплекс Україна буде або власним коштом або ж за допомогою коштів з фонду військової допомоги ЄС – і в цьому матеріалі Defense Express розповідає, у скільки може обійтися закупівля протикорабельного комплексу.

Читайте також: Коли дійсно потрібен генератор бавовни з дальністю 1000 км: як розміщені Ту-22М3 у Моздоку

Один дивізіон NSM CDS за понад 100 мільйонів доларів

Мати на озброєнні сучасний протикорабельний комплекс – задоволення не те щоб дуже дешеве, особливо в умовах ціни на ракети до цих комплексів та й ситуації на збройовому ринку загалом, коли ціни на зброю щороку зростають ледь не в рази і коли навіть одна БМП може коштувати рекордні 30 млн доларів.

Разом з тим, у випадку закупівлі Україною польських NSM CDS наразі невідомо, як саме буде формуватися ціноутворення, тим паче, що закуповуються фактично вживані, а не нові комплекси, і це також матиме свою роль у визначенні вартості ймовірного контракту – втім, з урахуванням попередньо укладених контрактів з різними країнами, можна теоретично проаналізувати та припустити, скільки може обійтися така закупівля.

NSM ракета Україна
Пуск ракети NSM, фото – Raytheon

Розбиратися "а що ж там з цінами" варто почати ось з чого – станом на сьогодні поляки мають на озброєнні два дивізіони протикорабельних комплексів NSM CDS, перший Польща придбала у 2012 році і, судячи з даних з відкритих джерел, ціна закупівлі комплексу офіційно не оприлюднювалося. А от другий дивізіон, який поляки замовили у 2014 році, обійшовся їм тоді у 800 млн злотих – за тодішнім курсом це було близько 239 млн доларів.

І якщо ми вже говоримо за поляків, то тут варто згадати й таке – раніше цього року стало відомо, що Польща планує посилитися більшою кількістю протикорабельних комплексів NSM CDS і що хоче закупити у Konsberg неназвану кількість систем на суму у понад 3 млрд польських злотих або ж приблизно 730 млн доларів.

Залежно від того, скільки дивізіонів входить у цю суму, вартість одного може коливатися орієнтовно від 182,5 млн доларів за дивізіон (якщо йдеться про закупівлю чотирьох дивізіонів, що виглядає більш ймовірно) і до 365 млн доларів (якщо дивізіонів буде два). Відповідно ціна батареї може бути вдвічі меншою – втім, варто наголосити на тому, що це лише орієнтовні розрахунки.

NSM CDS
Пускова польського комплексу NSM CDS, фото – Jarosław Ciślak/defence24.pl

З інших прикладів – можна згадати, наприклад, Румунію, яка у 2021 замовила два дивізіони NSM за 300 млн доларів – по 150 млн доларів за один, або ж Латвію, якій комплекс обійшовся у доволі бюджетний цінник у 110 млн доларів, щоправда, тоді не уточнювалося, що конкретно входить у цю суму.

Тому цілком ймовірно, що за один "вживаний" протикорабельний комплекс (якщо ми говоримо про дивізіон) доведеться викласти суму орієнтовно до 150 млн доларів (а то й 100 млн), за батарею вона буде ще меншою – але варто пам’ятати, що ціна також зрештою буде залежати ще й від супутніх послуг, зокрема комплектуючих, ймовірно навчання тощо, а також й кількості ракет, які будуть входити у контракт.

Скільки коштує залп з батареї та дивізіону NSM CDS

І якщо насправді ціну у 100-200 млн доларів за протикорабельний дивізіон цілком можна назвати демократичною, то ракети до нього – традиційно дорогі, бо один залп того ж дивізіон цілком може коштувати ледь не третину, якщо не половину, від його вартості.

Так, наприклад, у відкритих джерелах можна знайти інформацію, що станом на 2021 рік одна NSM коштує 2,194 млн доларів – що в цілому не дешево, але, наприклад, менше за той же ПКР Harpoon, який на експорт б’є своєрідний рекорд у 2,95 млн доларів за одиницю.

Але повернімося до NSM – з ціною у 2,194 млн доларів залп однієї батареї комплексу у 12 ракет буде коштувати 26,328 млн доларів, дивізіону у 24 ракети – 52,656 млн доларів.

Читайте також: Швейцарія відмовила у реекспорті майже сотні Leopard 1 до України