xcounter
#

Швейцарія відмовила у реекспорті майже сотні Leopard 1 до України

3307
Leopard 1A5 (Фото: Ian Tong)
Leopard 1A5 (Фото: Ian Tong)

Саме ці машини хотіли передати до ЗСУ Німеччина та Нідерланди, тому рішення Швейцарії дещо більше за просту відписку

Швейцарія продовжує плекати свій нейтральний статус й відмовила у реекспорті танків Leopard 1 до України. Мова йде одразу про 96 танків Leopard 1A5, які належать швейцарській компанії Ruag AG та знаходяться в Італії на зберіганні.

Саме ці машини мали увійти у пакет допомоги від Нідерландів та Німеччини, а їх відновлення планувалось на заводі Rheinmetall, який й мав викупити ці машини у Ruag AG.

Читайте також: Коли дійсно потрібен генератор бавовни з дальністю 1000 км: як розміщені Ту-22М3 у Моздоку

І попри те, що мова йшла не просто про угоду між приватними компаніями, а намір урядів двох країн ЄС допомогти Україні, Швейцарія заблокувала цю допомогу. У відповідному рішенні швейцарського уряду щодо причин відмови зазначено, що це "суперечить чинному законодавству" та призвело б до "коригування політики нейтралітету".

Зазначимо, що наразі лише одна з палат парламенту Швейцарії, Рада кантонів, ухвалила дозвіл на реекспорт озброєння, але це не означає те, що дозвіл оформлено. Справа в тому, що обидві палати швейцарського парламенту рівноправні. Й окрім рішення Ради кантонів аналогічне рішення має прийняти й Національна рада, яка у червні проголосувала проти іншого але фактично аналогічного за змістом законопроєкт під неофіційною назвою Lex Ukraine.

Leopard 1A5
Leopard 1A5 перебуває на озброєнні: Греції, Туреччини, Бразилії, Чилі, Еквадору (Фото: Gabriel Orosco)

Для Швейцарії це вже не перший випадок блокування реекспорту озброєння до України. І це вже цілком може остаточно роздратувати Берлін, який зіткнувся з позицією країни відносно боєприпасів до зенітних систем Gepard. Ситуація зрештою вирішилась тим, що їх виробництво розпочав Rheinmetall.

І звісно це вибір кожної країни обирати свій бік історії, й, зокрема, плекати нейтралітет. Але справа в тому, що позиція Швейцарії цілком демонструє для всіх інших країн у світі, що від швейцарської зброї треба триматися якомога далі, бо у випадку, коли вона дійсно знадобиться, країна просто не буде постачати боєприпаси та запасні частини до нього.

Читайте також: Україна може купити одразу дивізіон NSM CDS, який буде бити не тільки кораблі рашистів, але й наземні цілі