Те що дрони змінили поле бою на своєму досвіді починаються дізнаватися й інші армії, зокрема й найбільш боєздатні у світі на кшталт ЦАХАЛу. При цьому використання ХАМАС коптерів зі скидами стала неприємним сюрпризом та вже призвела до втрати Merkava.
А що є зараз в арсеналі армії США та до чого вона рухається, описало американське профільне видання Defense One. Яке одразу зазначило, що загалом ситуація виглядає дуже відірваною від реальності через те, що Пентагон у 2005 році прийняв рішення скоротити кількість підрозділів протиповітряної оборони ближньої дії.
Читайте також: Т-90М рашистів напоровся на власні міни, пілот ПС ЗСУ розповів про перші враження від F-16 та інші новини й події тижня
Через це рішення кількість батальйонів SHORAD скоротилось на все американське військо до двох в армії та ще семи у нацгвардії. Всі вони оснащені ЗРК Avenger з ракетами від Stinger та, опціонально - великокаліберним кулеметом.
Причиною цього стало перекладання питання ППО на повітряні сили та об'єктивна відсутність загроз від малорозмірних дронів у той час.
Лише у 2020 році армійські підрозділи почали опановувати M-SHORAD - новий комплекс ППО ближньої дії на базі Stryker з власною РЛС, ракетами Hellfire та Stinger, а також можливістю знищення цілей 30-мм автоматичною гарматою XM914 від норвезької Kongsberg. Але загальна кількість цих систем за поточним замовленням складе лише 144 одиниці, чого достатньо для озброєння лише чотирьох батальйонів.
Ще одним засобом вже прямо направленим на протидію дронам є M-LIDS (Mobile-Low Integrated Defeat Syste), яка поки у незначній кількості розгорнута у Кувейті. Ця система також має радіолокаційні засоби виявлення цілей, а для їх знищення використовує ту ж гармату XM914. За планом, реалізація якого має початися з 2024 року, M-LIDS має отримати п'ять дивізій, загалом - 45 комплексів.
На нижньому рівні мають бути розгорнуті ручні системи РЕБ - "антидронові рушниці", але їх кількість та замовлення не викликає у видання захвату. Як приклад наводиться повідомлення від компанії DroneBuster, яке постачає їх до армії США, за яким загальна кількість вироблених систем для усіх клієнтів - 2000 одиниць.
На фоні цього згадується минула штатно-організаційна структура армійських дивізій, де у кожній був власний батальйон ППО ближньої дії. Але наявність планів лише на чотири батальйони з M-SHORAD залишає одразу 15 дивізій без надійного захисту.
Більше того, наразі у Пентагону, як зазначає видання, не має не лише планів, а й навіть бачення того, як захиститися від загрози дронів. На це звертають увагу аналітики центру RAND, бо наразі армія США тестує цілий ряд систем, включно з мікрохвильовими Leonidas, вивчає експлуатаційні можливості лазерної зброї та нових комплексів РЕБ, але досі не обрала та не замовила масово жодну з них.
При цьому рівень на якому необхідно розгортати антидронові системи починається, як мінімум з рот. Але поки рішення, як ефективно протидіяти БПЛА у Пентагоні не прийняли. Хоча вже цілком вірно моделюють поточне поле бою на навчаннях з активним використанням дронів, що призводить до зникнення "туману війни" та непомірним втратам.
Читайте також: Як вплине війна в Ізраїлі на Україну: підтримка озброєнням й про зв'язок ХАМАС з РФ та Іраном