xcounter
#

Перші висновки з атаки ХАМАС: чому "Залізний купол" пропускає ракети, підбита Merkava з дрона та провал розвідки

Перші висновки з атаки ХАМАС: чому "Залізний купол" пропускає ракети, підбита Merkava з дрона та провал розвідки
14112

ЦАХАЛ об'єктивно вважається однією з найбільш боєздатних армій у світі, але і він виявився не готовим до реалій сучасного поля бою

Перші ж години масованої атаки ХАМАС по Ізраїлю вже дозволяє зробити перші висновки з поля бою, яке роками вважалось вкрай специфічним й спиралось на тотальну перевагу ЦАХАЛ над усіма можливими противниками, тим більше над бойовиками з Сектору Гази.

Але відверта бійня, яку влаштували терористи, разом із масованим ракетним обстрілом, вже дозволяє зробити перші висновки.

Читайте також: На запчастини для ЗСУ заберуть сім російських МиГ-25, але звідки у нас можуть бути ці літаки

Провал розвідки

І почати треба з того, що теперішні події вочевидь стали несподіванкою для силових структур Ізраїлю. Й на першому місці - невдача розвідки. Попри те, що Ізраїль десятиріччями створював свою мережу, яка дозволяла йому попереджати атаки та заздалегідь нівелювати загрози терактів - система дала збій.

Сама атака ХАМАС була підготовлена заздалегідь та відрізнялась масовістю та координованістю. У прорив через укріплений кордон Сектору Гази ринулись мобільні групи на автомобілях та мотоциклах, які прямували до найближчих населених пунктів. Використовувались параплани та катери. Паралельно був здійснений масований ракетний обстріл, який також означає концентрацію, як самих ракет, так й пускових.

Тобто підготовка до цієї атаки потребувала довготривалого прикладання значних сил. Але це не було помічено розвідкою Ізраїлю, або рішення щодо прийняття превентивних заходів не було прийнято.

Таким чином, навіть маючи вкрай потужну розвідувальну службу, яка об'єктивно вже багато років вкрай успішно працює, завжди залишається можливість "прогледіти" навіть очевидну загрозу.

Перевантажений "Залізний купол"

Попри наявність у Ізраїлю розвинутої системи протиракетної оборони та спеціалізованого на перехопленні реактивних снарядів "Залізного купола", який має доведену ефективність на рівні у 80-90%, ХАМАС зміг атакувати ракетами міста та уразити критичні об'єкти інфраструктури, на кшталт електростанції Рутенберг на яку припадає 20% генерації країни.

Причини цього - масовість. Будь-яку зенітну систему можливо перевантажити шляхом концентрації удару. І саме це було зроблено ХАМАС, який запустив, як сам заявляє 5000 ракет. Водночас й оцінки ЦАХАЛ більш ніж показові - 2200 випущених ракет.

І якщо навіть з 2200 ракет було перехоплено 90%, то все одно 220 з них прорвалось через протиракетний щит. Водночас при такому масованому запуску мова йде не лише про можливість комплексів перехопити частину цілей, а про наявність самих протиракет, після використання яких пускові мають бути перезаряджені і на цей час стають безпорадними.

Підбита з дрона Merkava

Об'єктивно один з найбільш захищених у світі танків Merkava Mk 4 був знищений бойовиками ХАМАС з дрона. "Скид" з дрона потрапив у район моторного відділення, яке у цьому танку знаходиться у передній частині й викликав пожежу, що призвело до втрати танка.

При цьому Merkava Mk 4 штатно оснащується комплексом активного захисту Trophy, який має перехоплювати на підльоті снаряди, ракети та реактивні гранати, але не бачить та не може зреагувати на небезпеку у вигляді атаки з зеніту.

Таким чином вкотре було доведено, що сучасний танк на полі бою потребує захисту й від такого типу загроз. А провести адаптацію Trophy під протидію цій загрозі в Ізраїлю час був, бо використання бойовиками дронів для ударів був більш ніж логічним.

І мова йде не про одинокі випадки для атаки бронетехніки. ХАМАС використовує дрони й для скидів для ураження бійців ЦАХАЛ.

Тобто те, що дрони дійсно змінили поле бою, що було очевидно на прикладі війни в Україні, ігнорувалось армією, яка вважається однією з найбільш боєготових у світі.

Читайте також: Оборонні проєкти України та Словаччини: "Українська бронетехніка" провела перемовини з Czechoslovak Group