Розробка системи Iron Dome розпочалася в грудні 2007 року і була завершена менш ніж за 3 роки. На початку 2011 року перша батарея Iron Dome була поставлена до повітряних сил Ізраїлю і вже менш ніж через місяць після цього, ввечері 7 квітня 2011 року, система вперше була випробувана в бою.
Читайте також: ППО ближньої дії повертається і цього разу надовго
Ракета, яку було запущено із сектору Газа, була виявлена радаром Iron Dome. За лічені секунди дані були передані до Центру бойового управління, оброблені і надіслані операторам батарей, яким залишалось прийняти рішення - чи активувати перехоплювач проти виявленої загрози.
Система бойового управління з великою точністю визначила, що під удар виявленої ракети підпадало місто Ашкелон, що на півдні Ізраїлю, з населенням понад 130 000 жителів. Рорзрахунок прийняв рішення запустити ракету-перехоплювач. Перехопивши загрозу, не допустивши жертв серед цивільного населення та збитків для містян військові розпочали історію бойовового застосування Iron Dome.
Перше масштабне застосування Iron Dome відбулось під час операції "Стовп оборони" (Pillar of Defense) в 2012 році. Тоді система перехопила понад 500 різних об’єктів, що були випущені із сектору Газа по різних частинах Ізраїлю.
Iron Dome змінив правила гри на полі бою та у 2012 році отримав Ізраїльську безпекову премію.
Відтоді Залізний Купол відігравав важливу роль у кожному конфлікті, зупинивши тисячі загрозливих обєктів, які не вразили Ізраїль, до числа яких входили мінометні міни різних калібрів та ракети з різною дальністю та з різними бойовими частинами.
Iron Dome використовується у якості високомобільної системи подвійного призначення, що призначена для ураження дуже снарядів та ракет малогоого радіусу дії, а також ракет, артилерійських та мінометних снарядів, літаків, вертольотів, БПЛА, високоточних снарядів та крилатих ракет.
Залізний купол забезпечує надійну, але селективну оборону. Його здатність розрізняти загрози, що спрямовані на населені пункти та ті що спрямовані у море або на відкриті території, зменшує витрати та обмежує кількість зайвих пусків перехоплювачів. Одна батарея може захистити місто середнього розміру.
Розвиток Iron Dome продовжувався протягом багатьох років, і сьогодні можливості системи є ширшими, ніж на початку її використання, забезпечуючи захист від більш широкого спектра загроз, здатність обробляти одночасні загрози, дуже великі залпи та багато іншого.
У серпні 2019 року Міністерство оборони Ізраїлю та Міністерство оборони США підписали угоду про придбання двох батарей Iron Dome для армії США. Зараз обидві батареї доставлені до США.
У травні 2020 року Rafael і Raytheon Technologies Corporation підписали угоду про спільне підприємство з виробництва перехоплювачів та пускових установок Iron Dome на заводі в США. Партнерство називається Raytheon Rafael Area Protection Systems (R2S).
Рафаель розробив додаткові варіанти системи Iron Dome, щоб сформувати сім'ю, яка складається з військово-морського варіанту C-Dome, що забезпечує захист стратегічних морських і наземних об’єктів від передових балістичних, повітряних та наземних загроз, включаючи масовані атаки. C-Dome наразі використовується ВМС Ізраїлю. Iron Dome також пропонується як інтегрована на одному транспортному засобі універсальна система протиповітряної оборони (I-Dome) для застосування тактичними підрозділами на полі бою.
Коментуючи ювілей ситеми президент і генеральний директор Rafael, генерал-майор (у відставці) Йоав Хар-Евен зазначив: "Залізний купол - це ім'я власне в Ізраїлі, яке стало синонімом досконалості. Ми пишаємось нашими командами вчених та інженерів, які розробили цю надзвичайну систему і продовжують це робити щодня. Завдяки їм можливості Iron Dome на кілька років перевищують його оригінальний дизайн. Ми бачили, як він перетворився із концепції на справжньог змінювача правил ігри, рятуючи життя, запобігаючи ескалації, дозволяючи військовим та політикам приймати спокійні та виважені рішення. Це дозволило Ізраїлю жити своїм повсякденним життям, навіть перебуваючи під мішенню нерозбірливого ворога".
Раніше Defense Express повідомляв, що модернізовану систему Iron Dome навчили одночасно збивати безпілотники й ракети, а також про те, що ізраїльський корвет типу Sa'ar 5 "засвітився" з двома пусковими установками системи Irone Dome.
Читайте також: Ізраїль завершив постачання комплексу ПРО Iron Dome до США