Ізраїль передав до США другу батарею комплексу протиракетної оборони Iron Dome від Rafael, завершивши контракт, який був підписаний у 2019 році.
Перша батарея була поставлена у вересні минулого року та вже знаходиться у процесі введення до експлуатації.
Читайте також: Найважчі завдання оборонно-промислового комплексу України у 2021 році
Як підкреслило у своїй заяві Міністерство оборони Ізраїлю, Iron Dome "допоможе армії США захистити свої війська від балістичних та повітряних загроз у районах, де американські війська розгорнуті для виконання завдань".
Очікується, що після тестів комплексів на полігоні у Нью-Мехіко Пентагон розгорне Iron Dome на базах в Іраку та Афганістані.
Станом на сьогодні Iron Dome є найкращим комплексом протиракетної оборони із доведеною на практиці ефективністю. З 2010 року він здійснив понад 2400 вдалих перехоплень. Лише під час операції "Хмарний стовп" у 2012 році ця система перехопила 421 ракет із загальною ефективністю на рівні 85%.
Кожна батарея Iron Dome складається з трьох пускових установок з 10-20 протиракетами Tamir у кожній, радіолокаційної станції та пункту управління. Одна батарея, оціночно, дозволяє захистити до 150 кв. км.
Швидкість реакції комплексу складає лічені секунди, а вірогідність успішного перехоплення, наразі, оцінюється у 0,9. Вартість однієї батареї точно не відома та оцінюється у доволі великих межах: від 50 до 170 млн доларів.
Протиракета Tamir, попри оснащення чутливою радіолокаційною головкою самонаведення, має невеликі габарити та вагу у 90 кг, що забезпечує надвисоку маневреність.
Вартість пуску оцінювалась у 30-40 тисяч доларів, проте існує інформація про значне зменшення ціни ракети завдяки серійному виробництву та деякому спрощенню технологій без втрати ефективності.
Також цікавою є особливість роботи комплексу, яка пов’язана із тим, що головною загрозою для Ізраїля є реактивні некеровані снаряди типу Qassam із низькою точністю. РЛС будує траєкторію їх польоту, оцінює загрозу та лише у випадку необхідності дає команду на пуск протиракети.
Загалом Iron Dome є лише частиною з багатошарової протиракетної оборони Ізраїля. Вона складається із далекобійної системи Arrow, яка покликана захистити від балістичних ракет середньої та більшої дальності.
На середній ланці - "Праща Давида", яка "працює" проти ракет оперативно-тактичних комплексів. А Iron Dome, здебільшого, призначений для знищення ракет РСЗВ.
На найнижчому рівні розгортається Iron Beam - лазерний комплекс для знищення артилерійських снарядів та мін на відстані до 7 км.
Читайте також: Головні перемоги оборонно-промислового комплексу України у 2020 році