xcounter
#

Пентагон у стратегічній програмі Replicator втілив досвід України: замовляє Switchblade 600 та морські дрони

4886
Switchblade 600
Switchblade 600

У Пентагоні дуже ретельно дослідили український досвід використання дронів і не стали "вигадувати велосипед"

Ще у 2023 році Пентагон запустив програму Replicator, яка повинна стрімко збільшити кількість дронів у збройних силах і акцентуватися на дешевих масових зразках. У неї планується щорічно вкладати 500 млн доларів, а за планом вже у серпні цього року мають бути розгорнуті "тисячі" безпілотних систем.

Але з початку її започаткування, а це понад 8 місяців, програма залишалась не конкретизованою і лише зараз заступниця міністра оборони США Кейтлін Хікс назвала, що буде закуплено в першу чергу. За її словами, які цитує Defense News, це буде дрон-камікадзе Switchblade 600 від AeroVironment, партія неназваних безпілотних надводних засобів та також неназвана протидронова система.

Читайте також: Військові 47-ї бригади розповіли про плюси американських танків Abrams M1A1 SA і що їм не вистачає

А з боку Defense Express зазначимо, що дуже схоже, що Пентагон дуже ретельно відпрацював досвід України на полі бою з РФ. Зокрема Switchblade 600 постачається до ЗСУ, хоча його використання залишається маловідомим. Але з іншого боку, відсутність величезної кількості відео з роботою цього дрону не може слугувати 100% ознакою того, що він не використовується.

Зрештою мова йде про баражуючий боєприпас, який має дальність у понад 40 км та бойову частину від Javelin. І саме така дальність, а також можливі обмеження на демонстрацію і зумовлює те, що наразі зафіксовані лише декілька епізодів з його використанням, наприклад знищення ЗРК "Тор" спільно з Shark.

Switchblade 600
Switchblade 600 (фото: @KarstenMarrup)

Щодо морських дронів, то вплив українських розробок на це також очевидний, бо мова йде про доведену реальну бойову ефективність таких систем для ураження різноманітних цілей та місій. Зокрема саме на рахунку українських морських дронів не лише російські військові кораблі, такі як патрульний корабель "Сергей Котов" чи великий десантний корабель "Цезарь Куников". А у рази складніша ціль - Кримський міст

А сама морська безпілотна платформа означає можливість встановлення на ній різноманітного озброєння, або перевезення вантажів. І Україна зараз вже використовує морські дрони-ЗРК - Magura V5 з Р-73.

Звісно США також рухались у цьому напрямі, зокрема експериментуючи з дронами LRUSV, який може запускати дрони-камікадзе Hero-120 чи T38 Devil Ray, якраз для запуску Switchblade. Але саме український досвід показав, що цей напрям є ефективним та перспективним для подальшого розвитку.

LRUSV та T38 Devil Ray
LRUSV та T38 Devil Ray

Також цілком передбачуваним є вкладанням Пентагону ресурсів у протидронову систему. І якраз у тому, що обрало міноборони США і полягає найцікавіша інтрига. Наразі існує цілий ряд перспективних систем типу електромагнітного Leonidas, або Stryker з лазерами, які розробляються для американського війська.

Але більш прагматичним вибором можуть бути рішення з автоматичними артилерійськими гармата, як на MADIS для Корпусу морської піхоти США. Але перевірним у бою все одно залишаються Vampire під ракети APKWS, які ефективно використовує ЗСУ. Тобто обирати дійсно є з чого і якраз вибір Пентагону може слугувати у цьому питанні певним орієнтиром.

Читайте також: Безкарність РФ знову стала прикладом: Китай атакував австралійський вертоліт тепловими пастками