Між Великою Британією та Україною досягнуто важливої домовленості щодо спільного виробництва дронів. Це будуть українські дрони, які будуть збиратися у Великій Британії за британські кошти та передаватися Україні протягом мінімум трьох років. При цьому поки триває війна буде передаватися 100% продукції.
Про такі деталі проєкту оголосив міністр оборони України Рустем Умєров, додавши, що "британські оборонні компанії зможуть швидко проєктувати і виробляти найсучасніші безпілотники у великих масштабах".
Читайте також: Як Індонезія переробить вживаний авіаносець Giuseppe Garibaldi: дрони замість Harrier, як у турків та британський дизайн
Важливо звернути увагу й на оголошену міністерством оборони Великої Британії у лютому 2024 року стратегії щодо дронів. За якою у безпілотні системи планується протягом 10 років інвестувати від 4,5 млрд фунтів стерлінгів, це близько 570 млн доларів на рік. Ці гроші мають дозволити отримати "критично важливі розвідувальні, ударні та логістичні безпілотні можливості".
Головне питання, звісно, про які саме БПЛА йде мова, або хоча б як напрями можуть отримати більший пріоритет. І можливо зробити обережне передбачення того, що має бути цікавим самій Великій Британії, бо мова йде про спільний проєкт та спільний інтерес.
А тому одразу можливо згадати про проєкт Brakestop, який був запущений Лондоном у вересні 2024 року. За ним за один рік має бути продемонстровано далекобійне озброєння, будь-яке, яке відповідає наступним параметрам: мінімальна швидкість 600 км/год, дальність 600 км, вага бойової частини - 200-300 кг, точність +/- 30 метрів за умов активного пригнічення супутникової навігації.

А головне - вартість, до 400 тисяч фунтів (близько 535 тисяч доларів), без урахування податків. А також - темп виробництва, на початкових етапах одразу від 240 одиниць на рік. Тобто це має бути щось масове та дешеве і тому певні українські рішення дійсно можуть стати у нагоді.
Також ще у лютому 2024 року з'явилась інформація, що Велика Британія хоче передати Україні дрони зі "штучним інтелектом". Про це писали західні ЗМІ з посиланням на власні джерела, а за описом мова йшла про ройове використання.
Але й досі ці рішення, або не надійшли, або їх використання залишилось непоміченим. Хоча можливо, що Лондон профінансував закупівлю чогось схожого на HF-1 від німецької оборонної компанії Helsing. Тому можливо мова йде і про вже українське аналогічне рішення, що буде вироблятися у Великій Британії.
Зрештою британці зараз ведуть активний пошук заміни дрона Watchkeeper WK450, який став справжнім провалом на 1,35 млрд фунтів. Це має бути дрон дивізійного та корпусного рівня з тривалістю польоту понад 24 годин та можливістю працювати під РЕБ. Але фактично у британському війську є об'єктивний провал із розвідувальними дронами бригадного та батальйонного рівня, не говорячи вже про нижчий.

Тобто кількість вже діючих проєктів, якими британці хочуть закрити наявні пробіли доволі значна, як і простір для взаємовигідної співпраці.
Читайте також: Чому Швеція заплатить всього 810 млн євро за сім систем ППО Iris-T SLM, які почне отримувати лише у 2028 році