У Великій Британії нарешті стартував проєкт із заміни дуже проблемного розвідувального безпілотника Watchkeeper WK450, який мав служити аж до 2042 року, але прослужив 7 років з моменту оголошення його боєготовності. Програма з його заміни отримала назву Corvus й зараз знаходиться на найпершому етапі - збір пропозицій.
За офіційним повідомленням від британського уряду оголошено, що британська армія очікує озброїтись сучасним розвідувальним БПЛА, що "легко розгортається, підтримується та має ефективний потенціал". З конкретики - це має бути дрон дивізійного та корпусного рівня з тривалістю польоту понад 24 годин. Серед додаткових вимог - можливість роботи без супутникової навігації у "спірному повітряному просторі" та в умовах активного застосування засобів РЕБ.
Читайте також: ЄС озадачив наміром дати сучасні системи ППО Молдові, яка мала три С-125 із тепер неясним статусом

Мова йде про пошук вже фактично готового рішення та можливості нарощування можливостей платформи за рахунок подальшої модернізації. Від охочих очікується отримати два робочих комплексних рішення при максимальній вартості поставки до 130 млн фунтів без податків (близько 151 млн євро). Збір пропозицій триватиме до 30 квітня, оцінка, на основі випробувань, буде проведена впродовж 2025 року.
Що саме зможе отримати армія Великої Британії невідомо та доволі складно передбачити. Але відомо, що вона точно не хоче отримати - повторення досвіду з Watchkeeper WK450. Бо цей БПЛА дійсно став провалом, хоча спочатку рішення виглядало безпрограшним.

Історія з цим дроном розпочалась у 2000 році, коли британське оборонне відомство розпочало програму Sender з озброєння свого війська розвідувальними БПЛА. У 2004 році Лондон оголосив, що пропозиція від ізраїльської Elbit Systems та Thales, які запропонували дрони Hermes 180 та Hermes 450 з їх локалізацією у Великій Британії. Згодом було прийнято рішення взяти лише Hermes 450 та адаптувати його під вимоги британських військових.
На проєкт дрона, що отримав назву Watchkeeper у 2005 році було заплановано витратити 700 млн фунтів за 54 дрони (через два роки ціна піднялась до 800 млн фунтів у комплексному постачанні разом з наземною інфраструктурою). За планом перший дрон мав стати у стрій у 2010 році.
Головна різниця між Hermes 450 та Watchkeeper WK450 полягала у додаванні до дрона SAR-радара I-Master від Thales, який дозволяв виявляти цілі на фоні землі. Й варто нагадати, що у 2000-х роках Ізраїль вважався лідером у сфері БПЛА, а Hermes 450 більш ніж чудовим розвідувальним БПЛА з часом знаходження у повітрі до 17-20 годин, дальністю прямого зв'язку до 200 км, а також розвиненими сенсорами.

Перший політ Watchkeeper здійснив у 2010 році, але лише через чотири роки він отримав дозвіл на експлуатацію. Далі почали проблеми з операторами БПЛА, яких було мало, а їх підготовка потребувала хорошої погоди, з якою на британських островах відома проблема.
Дрони страждали від несправностей та бились від дій операторів і на цей момент було втрачено вже чотири Watchkeeper. На листопад 2017 року витрати на отримані 45 дронів склали 1,08 млрд фунтів, що вже на 200 млн перевищило закладений бюджет. З 2589 годин нальоту лише 146 були витрачені на реальні операції. За підрахунками вартості одного льотного часу на загальні витрати цей БПЛА наблизився чи навіть перевершив F-35.
У 2018 році дрон нарешті отримав статус повністю боєготовий. У червні 2023 року в міноборони повідомили, що вартість програми перевалила за 1,35 млрд фунтів, а 8 дорнів Watchkeeper було втрачено. У листопаді 2024 року було задекларовано повністю списати зі складу всі ці БПЛА, з яких у бойовому стані знаходилось лише 11. Тобто проєкт Watchkeeper двічі перевищив бюджет, кожен сьомий БПЛА був втрачений, а рівень боєготовності вцілілих складав 24%.
Читайте також: Через 22 роки Данія замислилась над тим, що мати берегові ракетні комплекси не так і погано: вибір на користь NSM очевидний