xcounter
#

5 переможців серед зразків озброєння та військової техніки у званні "Най-2023 року"

11281
5 переможців серед зразків озброєння та військової техніки у званні "Най-2023 року"

Найочікуваніше, найнесподіваніше, найефективніше, найдефіцитніше та найдорожче озброєння 2023 року

Попри війну й виключно за рахунок звитяги українських захисників з боку Defense Express цілком можливо також підбити певні підсумки 2023 року шляхом абсолютно несерйозної публікації щодо переможців у неоголошеному конкурсі "Най-року": найочікуваніше, найнесподіваніше, найефективніше, найдефіцитніше та найдорожче озброєння 2023 року.

Найочікуваніше озброєння у 2023 році - F-16

Саме у 2023 році було офіційно оголошено, що Україна отримає багатофункціональні винищувачі F-16, у липні була остаточно сформована "коаліція F-16" й механізм з підготовки українських пілотів, наземного персоналу, бюрократична тяганина із дозволами - закрутилась. Але звісно значно повільніше, ніж хотілось, бо F-16 досі залишаються найочікуванішим озброєнням, бо строки їх передачі - у першому кварталі 2024 року.

Читайте також: ЗСУ отримають круту систему, щоб буквально "бачити" крізь броню танків, БМП і БТР
F-16

Водночас попри те, що це вкрай важливе озброєння, необхідно розуміти, як питання кількості цих машин, так й те, що жодний окремий вид озброєння не є панацеєю та "срібною кулею". А розгортання та сценарій застосування F-16, а разом із тим й вплив на бойові дії на землі буде поступовим.

Але зрештою саме на них покладається завдання не лише посилити протиповітряну оборону та ефективніше використовувати високоточне озброєння для ударів по наземним цілей, а відігнати російську авіацію від переднього краю.

Найнесподіваніше озброєння 2023 року - Gepard

Коли у 2022 році було оголошено, що Німеччина передає до України Gepard, то головним питанням було - де саме його застосувати. Бо Бундесвер вивів їх з озброєння у 2011 році розуміючи, що йому вже немає місця у строю. Бо створювався він для протидії штурмовій авіації та вертольотам й може знищувати цілі на дальності до 3,5 км, коли сучасні протитанкові ракети на вертольотах можуть бити на 5 км та більше. При цьому Gepard демаскує своє положення роботою радіолокаційної станції.

Gepard

Зрештою на це накладались очевидні проблеми з боєприпасами до Gepard через плекання нейтралітету Швейцарією. Тобто у 2022 році точно неможливо було сказати, що ця зенітна система ще має свій потенціал. Але саме 2023 рік, коли ворог почав масове використання літако-снарядів типу Shahed-136, Gepard виявився вкрай ефективним та дешевим засобом їх знищення.

Потужні швидкострільні 35-мм гармати, РЛС, яка дозволяє знищувати цілі за будь-якої видимості - все це дійсно стало вирішальним фактором, й демонстрацією того, що Gepard у Німеччині та деяких інших країнах, списали дуже й дуже рано. Саме тому це німецьке озброєння цілком заслуговує на звання найнесподіванішого у 2023 році, бо навряд від нього взагалі можливо було цього очікувати.

Найефективніше озброєння 2023 року - FPV-дрон

За 2023 рік FPV-дрон об'єктивно став найефективнішим озброєнням, яке лише можливо уявити. Навіть нарешті отримані ATACMS, які хоч й перетворили понад десяток російських вертольотів на сито, не можуть перекрити те, що саме FPV-дрон заслуговує на це звання.

FPV-дрон

Бо одночасно поєднує у собі цілий ряд унікальних особливостей. Це й можливість нести адекватну бойову частину й реактивна граната від РПГ-7 - це ще не максимум. Завдавати ударів у режимі NLOS, коли немає прямої видимості цілі, що до цього могли дозволити у такому класі озброєння лише ПТРК останнього покоління. Вести дорозвідку цілей з можливістю перенацілення - це також про FPV-дрон. Й все це на найнижчому піхотному рівні й за орієнтовні 500 доларів.

А поки на Заході взагалі ігнорують створення таких в першу чергу дешевих та масових зразків озброєння, насправді вже йде справжня війна дронів, коли одні дрони знищують інших.

Найдефіцитніше озброєння 2023 року - Taurus

Німецька крилата ракета Taurus від MBDA Deutschland об'єктивно є найдефіцитнішим озброєнням у 2023 році. Бо попри постійні розмови про неї, та навіть додаткові умови від Берліна, що її можливо передати лише після того, як Україна отримає ATACMS, результат "на табло". Тобто "нулі", бо постачання цих крилатих ракет так й не відбулось.

Taurus

Чому так сталось пояснюється доволі просто, вони дійсно є для Німеччини дефіцитними. Бо у травні у Німеччини розкрили, що з 600 ракет Taurus, які були поставлені до Бундесверу, наразі у боєздатному стані є лише 150 одиниць. І саме ці 150 ракет для Німеччини є всім арсеналом далекобійного озброєння.

Водночас поновлення виробництва Taurus зустрілось з тим, що виробник захотів інтегрувати "нові технічні досягнення" у ракету, а й зрештою будь-якого фінансування на це німецький уряд не виділив.

Найдорожче озброєння 2023 року - B-21 Raider

10 листопада 2023 року у небо вперше піднявся стратегічний бомбардувальник нового покоління B-21 Raider від Northrop Grumman. У США його назвали першим літком вже шостого покоління, який орієнтовно з 2015 року розробляли в умовах тотальної й дійсно ефективної секретності.

Реальна ціна B-21 Raider залишається невідомою, але весь життєвий цикл програми, яка передбачає замовлення 100 таких бомбардувальників для заміни B-1B та B-2, оцінена у 203 млрд доларів (у цінах 2019 року). З них 25,1 млрд доларів на розробку, 64 млрд доларів - виробництво 100 літаків, 30-річна експлуатація - 114 млрд доларів.

B-21 Raider

Тобто вартість одного літака цілком може становити від 640 млн доларів, або від 890 млн доларів, якщо додати ціну розробки.Й за таких параметрів навряд у B-21 Raider у 2023 році у питанні вартості взагалі є конкуренти.

Читайте також: США розконсервовують аеродром з якого здійснили ядерні бомбардування Японії, тепер проти Китаю