xcounter
#

Нові виклики Shahed-136: 10 тисяч на рік, бойові частини та 4G

4076
Нові виклики Shahed-136: 10 тисяч на рік, бойові частини та 4G

За експериментами встановити на Shahed-136​ камеру та 4G-модем стоїть реальна загроза, а плани виробити 10 тисяч дронів на рік - підкріплені можливістю Кремля завали виробництва зброї грошима

Попри те, що Shahed-136 використовується РФ для ударів по Україні ще з вересня 2022 року, цей далекобійний засіб ураження досі може приносити "несподівані" сюрпризи. Більше того, ворог продовжує його розвивати та вийшов на доволі значні темпи його виробництва.

Зокрема за оцінками ГУР МОУ у січні у "Алабузі" на двох виробничих лініях вже виробляється 330-350 Shahed-136 на місяць - до 4200 одиниць на рік. Але плани на замовлення бойових частин, включно з новою вагою 90 кг, а також термобаричною, сягають позначки 10-11 тисяч. А за отриманою Defense Express з власних джерел інформації, закупівля деяких інших комплектуючих також говорить про план виробляти близько 10 тисяч дронів на рік, тобто в середньому 833 на місяць.

Читайте також: У Великій Британії критикують рішення списати застарілі Eurofighter Typhoon - з чим це пов’язано

Shahed

Зазначимо, що ця кількість значно перевищує показники того, що зараз випускає ворог по Україні. Зокрема за січень, відповідно до зведень Командування Повітряних сил, ворог запустив 342 Shahed-и, у лютому - 348, а у березні - 513.

Але таке збільшення виключно планів самої "Алабуги" може бути пов'язано з тим, що вони зараз разом з китайськими компаніями працюють над перетворенням цього літако-снаряда у баражуючий боєприпас типу "Ланцет". Водночас ризик того, що Кремль готовий вкладати кошти у збільшення виробництва Shahed-136 є доволі очевидним.

Ще один напрям, яким активно крокує ворог - підвищення ефективності самого Shahed-а, бо показник у 80-90% збитих дронів навряд влаштовує ворога. Зокрема ще у листопаді був помічений кустарно доданий 4G-модем, у березні - прикручена камера, а також експерименти з додаванням блоків навігації DGPS.

Shahed-136 камера
Уламок Shahed-136 з камерою

Встановлення на дрон такого каналу передачі інформації для ворога є вкрай привабливим, бо в умовах України з якісним покриттям мобільним інтернетом, заявляться можливість у режимі онлайн передавати значні об'єми інформації. Це може бути не лише відео, а навіть просто дані про місцеположення, параметри польоту, фіксація роботи українських засобів РЕБ та ППО тощо.

При цьому через той самий мобільний зв'язок ворог може завантажити новий маршруту та координати для атаки. Тобто побачивши, що перший дрон у групі був збитий, або потрапив під РЕБ, перенаправити інші Shahed-и по запасному маршруту та на інші цілі.

Таким чином питання, як боротися з Shahed-ми продовжує бути максимально актуальним та вимагає це робити максимально дешевими засобами та демонструвати гнучкість рішень. Але на фоні цього все очевидним стає те, що боротися виключно "щитом" неефективно, бо без методичних ударів по самій "Алабузі", можливість чого вже доведена на практиці ударом на 1200 км, будь-яка стратегія оборони буде на крок позаду.

Читайте також: Ізраїль дав остаточну відповідь на питання, чи є у танка майбутнє на полі бою