xcounter
#

Чи взагалі реально створити Golden Dome до 2028 року та за 175 млрд доларів, як сказав Трамп

1187
Чи взагалі реально створити Golden Dome до 2028 року та за 175 млрд доларів, як сказав Трамп

Golden Dome має захисти США від балістичних, гіперзвукових та навіть орбітальних ракет, але строки зав'язані на каденцію Трампа та вартість викликають питання

Орбітальна система протиракетної оборони США Golden Dome має набути ефективності близьку до 100% до 2028 року та має коштувати близько 175 млрд доларів. Як мінімум про це заявив Дональд Трамп у Білому домі під час заяви про завершення обрання архітектури системи.

Одразу зазначимо, що мова йде про реінкарнацію "Стратегічної оборонної ініціативи" часів Рейгана. А ініціація розробки Golden Dome, яка спочатку через незнання авторського права, отримала назву Irone Dome, була одним з перших наказів Трампа.

Читайте також: Університет Фленсбургу не буде вчити спеціалістів для FFG, відомій по Leopard 1 для ЗСУ, яка причина

На самому брифінгу було доволі мало конкретики, але пролунало те, що система має почати повноцінно працювати до кінця каденції Трампа та забезпечити захист від міжконтинентальних балістичних ракет, гіперзвукових ракет та блоків, а також систем орбітального бомбардування. Це так звані FOBS, яких за оцінкою американської розвідки на рівні 2030 року у РФ буде менше 12, а у Китаю близько 60.

Але попри те, що було оголошено лише дві цифри, вони викликали доволі значний скепсис. В першу чергу це сама задача розгорнути Golden Dome до кінця 2028 року, тобто ще при Трампі. Це дуже короткий строк для американського ОПК та бюрократії Пентагона. Навіть коли мова йде про розробку та прийняття на озброєння далеких від революційних видів озброєння.

Наприклад, легкий танк M10 Booker почали розробляти (не з нуля) у межах програми Mobile Protected Firepower з 2018 року. І формально його прийняли на озброєння лише у 2023 році - 5 років. Щоб потім відмовитись від нього, бо вийшло зовсім не те, що хотілось з самого початку. А от поставити на озброєння новий конвертоплан V-280 Valor, який вже отримав армійський індекс - MV-75 - це про старт програми FLRAA 2018 році та постачання перших серійних машин на рівні 2030 року.

Скільки часу має зайняти розгортання орбітальної супутникової системи протиракетної оборони сказати об'єктивно важко. Бо це ніхто ніколи не робив. Але "щось підказує", що три роки - це нереалістичний термін. Як мінімум для дійсно повноцінної системи з усіма елементами і якщо не розглядати варіант перейменування вже існуючих систем у Golden Dome.

І єдиний шанс вкластися, повністю переробити підхід до розробки та прийняття на озброєння. При цьому можливо просто використати вже наявні рішення від Raytheon з екзоатмосферним перехоплювачем Exoatmospheric Kill Vehicle (EKV) до SM-3 та Ground-Based Interceptor.

Зрештою навіть Lockheed Martin, який просуває себе на роль, якщо і не головного, але дуже важливого виконавця, апелює до використання перевірних рішень. При цьому розуміючи, що його наземна система Next Generation Interceptor, яку він почав розробляти не пізніше з 2020 року, має з'явитися лише у 2028 році.

Але варто додати, що не оборонні гіганти у вигляді Raytheon та Lockheed Martin є фаворитами в очікуваному конкурсі на створення Golden Dome. А компанії головних спонсорів Трампа - SpeceX, Anduril та Palantir. Але у будь-якому випадку без SpeceX реалізувати розгортання орбітального угрупування взагалі нереально.

Не менший скепсис викликає ціна у 175 млрд доларів на весь Golden Dome. Бо на розробку, виробництво та розгортання нової міжконтинентальної балістичної ракети LGM-35A Sentinel у 450 старих шахтах піде 140 млрд доларів, а у Пентагоні ще й нові шахти хочуть побудувати.

Водночас ціна у 175 млрд доларів доволі схожа на те, про яку говорили у Конгресі, у ключі того, що розробка, виготовлення та розміщення супутників на орбіті може коштувати 161 млрд доларів. Але вартість всієї програми буде близькою до 542 млрд доларів. При цьому загалом виходить, що Golden Dome Трампа буде дорожчою за "Стратегічну оборонну ініціативу" Рейгана.

Читайте також: Як так, що у США немає Patriot, а от десь у Європі мають бути - у чому логіка Вашингтона