Українська влада веде перемовини з низкою країн щодо доступу до технологій створення власної протиракетної та протиповітряної оборони.
Про це повідомив Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба в ефірі ток-шоу "Свобода слова на ICTV" 6 вересня 2021 року, коментуючи досягнення у співробітництві з партнерами з США.
Читайте також: Український ЗРК з дальністю у 100 км від ДККБ "Луч": готовність за 2 роки та $40 млн (відео)
"Нам не потрібна американська система ПРО (протиракетної оборони), нам потрібна українська система ПРО. І ця технологія може прийти необов’язково зі Сполучених Штатів. Є інші країни, які володіють нею і ми ведемо перемовини про доступ до неї", - відзначив він, відповідаючи на питання нардепа від депутатської фракції Політичної Партії "ГОЛОС" Сергія Рахманінова.
При цьому він не вточнював про які саме країни та системи ППО/ПРО йде мова й чи мається на увазі саме опанування відповідних технологій з виробництвом на їх базі власної системи в Україні або ж просто про закупівлю вже готових виробів.
"Протиповітряна і протиракетна оборона, це зараз ключові дірки, які потрібно заповнювати й ми над цим дуже предметно працюємо", - наголосив Дмитро Кулеба.
Нагадаємо, у грудні минулого року колишній Головнокомандувач ЗСУ Руслан Хомчак повідомив про велику потребу українського війська у протиракетних зенітно-ракетних комплексах. Зокрема, про свої прохання закупити американську систему Patriot (ймовірно в останній протиракетній версії PAC-3 MSE).
"Наприклад, Patriot – він же не тільки зенітно-ракетний, але й протиракетний комплекс. Чому нам сьогодні не поставити такий? Я казав про це на всіх рівнях, купіть нам Patriot, але протиракетний, а не зенітний для того, щоб ми могли знищувати ракети", - наголосив Руслан Хомчак.
Своєю чергою, у травні 2021 року про необхідність створення українського протиракетного захисту повідомив й Міністр оборони України Андрій Таран.
"Ще минулого року ми розпочали певні дії щодо створення протиракетної оборони України. Розглядаємо можливості придбання чогось на кшталт "Залізного купола", - повідомив він під час своєї промови на ПАТ "Мотор Січ".
Водночас, варто зауважити, що навіть продаж таких сучасних протиракетних систем, як Patriot PAC-3+ або "Залізний купол" (які до того ж коштують неймовірні для українського оборонного бюджету суми) справа вкрай непроста й перемовини по такім закупівлям (як, наприклад, ЗРС Patriot для Польщі та Румунії) велись не один рік навіть з країнами-партнерами по НАТО.
На цьому фоні, передача сучасних технологій, які дозволять створити власні українськи комплекси такого класу, взагалі виглядає як ненаукова фантастика.
При цьому в Україні є власні напрацювання в цій сфері. Мова йде про проекти ЗРС "Кільчень" від КБ "Південне" та проекти "Корал" й ЗРК середньої дії "СД-300" від ДККБ "Луч", в яких анонсувалася можливість ураження балістичних цілей (тобто протиракетні функції) і які можна створити в досить короткі терміни за порівняно невеликі кошти.
Так, наприклад, за словами Генерального конструктора - Генерального директора ДККБ "Луч" Олега Коростельова, для розробки такого ЗРК необхідно лише два роки, після яких комплекс розпочне державні випробування. І на фінансування цієї розробки необхідно фінансування у розмірі близько $40 млн.
Читайте також: В КБ "Луч" хочуть розширитись: кажуть, що не вистачає місця для нормальної роботи