xcounter
#

Яка країна віддала Україні всі свої танки та тепер будує армію навколо колісних броньовиків та безпілотників

33672
JLTV Північної Македонії під час навчань у 2025 році. Фото: Міноборони Північної Македонії
JLTV Північної Македонії під час навчань у 2025 році. Фото: Міноборони Північної Македонії

Північна Македонія може слугувати гарним прикладом випадку, коли фінансові обмеження можна обійти адаптацією до сучасних вимог та партнерством з союзниками

Північна Македонія окреслила свої військові пріоритети, які планується досягти у процесі збільшення оборонних витрат до нової норми НАТО у 5%. При цьому планується, що армія буде організована навколо бронеавтомобілів JLTV та колісних БТР Stryker разом з безпілотниками.

Як пише Janes, за словами міністра оборони країни у липні планується підписання угоди з Великою Британією, яка разом з США допоможе Македонії досягти нових витрат за 10 років. Також планується співпраця як мінімум з Чорногорією та Словенією.

Читайте також: Китай хоче налякати США хизуючись початком серійного виробництва свого стелс-винищувача J-35
Північна Македонія отримала перші JLTV у 2022 році
Північна Македонія отримала перші JLTV у 2022 році. Фото: Міноборони Північної Македонії

Щодо оснащення збройних сил, то плануються закупівлі додаткових броньовиків JLTV 4x4 та Stryker 8x8, які будуть посилені різним набором безпілотних систем. Також буде покращено можливості протиповітряної оборони малої дальності, як от ПЗРК Mistral, разом з отриманням систем середньої дальності.

Раніше країна передала всі свої танки Україні, що може прозвучати як втрата, але тут не все так просто. Формування механізованих сил навколо колісних мобільних платформ з безпілотниками звучить як сучасна армія, яка намагається максимально оптимізувати свій невеликий бюджет для найбільшої ефективності у сучасній війні.

БТР Stryker
БТР Stryker, які замовила собі Північна Македонія. Ілюстративне фото з відкритих джерел

Наразі бюджет Північної Македонії на оборону складає 388,3 млн доларів, з яких 32% буде витрачено на закупівлі озброєння. Це невеликі кошти, що накладає обмеження на формування можливостей збройних сил.

Нагадаємо, що до встановлення нових норм НАТО, країна вже витрачала у 2024 році аж 2,2% від свого ВВП, що більше за багато сильніших країн при відносному порівнянні. Звісно, в абсолютних значеннях це на жаль не дуже великий бюджет, але це показує відданість країни щодо власної безпеки.

JLTV Північної Македонії на полігоні у 2024 році
JLTV Північної Македонії на полігоні у 2024 році. Фото: Міноборони Північної Македонії

Зазначимо також, що як учасниця Північноатлантичного Альянсу, Північна Македонія працюватиме зі своїми союзниками, доповнюючи недоліки одне одного. Тут можна згадати іншу країну регіону - Албанію, яка купує свій другий радар для посилення як і себе, так і можливостей сусідів.

Загалом бачимо, що навіть з невеликими фінансовими ресурсами можна адаптуватися до реалій сьогодення. Це може бути цінним уроком для України, яка має ненайкращу економіку та змушена розставляти пріоритети.

Читайте також: Цей гранатомет не залишає шансів: SSW40 - німецька відповідь американським PGS