Українські військові є піонерами у розвитку застосування дронів на полі бою, багаторазово закріпивши за собою звання перших, але на цей раз, схоже, що Сили оборони України випередили. При цьому зробили це партизани з М'янми, так звана "Армія незалежності Качин".
Як мінімум, на відео знято атаку FPV-дроном вертольота Ми-17 хунти М'янми у районі міста Банмо у штаті Качин на півночі країни 20 травня. На ньому зафіксовано, що атака дроном відбулась під час висадки вертолітного десанту, і машина у цей час була у повітрі.
Читайте також: Як Трамп хоче втерти носа Путіну своїм парадом на власний День народження: оголошено кількість військових та техніки
FPV-ішка партизанів уразила гелікоптер у гвинт, після чого пілоти Мі-17 втратили стабільний контроль над машиною, припинили десантування та спробували покинути небезпечний район на пошкодженій машині.
Але попри те, що на цьому відео не зафіксовано падіння вертольота, те, що він потім розбився визнано хунтою країни і є відео з місця падіння. Також зазначено, що він впав поблизу міста Швегу, що у 40 км. Весь екіпаж та десант, загалом, за неофіційною інформацією, сім осіб загинув.
Варто додати, що "Армія незалежності Качин" зробила заявку на два вертольоти, але докази й використання FPV-дрона стосуються лише одного. Й таким чином, можливо доволі впевнено говорити про те, що саме м'янмським партизанам першим вдалось знищити вертоліт у польоті за допомогою дрона.
Водночас Україна вже кілька разів була максимально близькою до знищення ворожого вертольоту за допомогою FPV-дрона. І перші зближення українських дронів фіксуються ще з вересня 2023 року. Більше того, досягались навіть ураження. Вперше це відбулось у серпні 2024 року, коли український FPV-дрон влетів у хвіст Ми-28 рашистів. Після цього, буквально через кілька днів був схожий епізод з Ми-8.
Але попри цілий ряд аналогічних уражень досі достовірної фіксації саме збиття та знищення вертольота за допомогою цього засобу не фіксувалось. Це саме стосується й нещодавнього випадку з ураженням, але не збиттям російського Ка-52.
Водночас ситуація у М'янмі була значно простіша через зависання Ми-17 під час десантування. А його падіння і втрата - результат рішення екіпажу тягнути на базу, а не посадити вертоліт одразу.
Читайте також: Британська армія вчиться бити з Javelin на 4 км, а у Raytheon розкрили річний об'єм виробництва цих ПТРК