xcounter
#

Британська армія вчиться бити з Javelin на 4 км, а у Raytheon розкрили річний об'єм виробництва цих ПТРК

4438
У армії Великої Британії Javelin на озброєнні з 2005 року (фото: British Army)
У армії Великої Британії Javelin на озброєнні з 2005 року (фото: British Army)

Про Javelin на фоні FPV-дронів, вже майже всі забули, а Велика Британія два роки тому заплатила за них 425 млн

Сухопутні війська Великої Британії вперше здійснили пуск з ПТРК Javelin на рекордну для себе відстань у 4 км. Що стало першим епізодом використання нових протитанкових комплексів, які Лондон замовив у 2022-2023 роках.

Про таку подію, яка на рівні реалій поля бою 2025 року в Україні, виглядає як з минулого життя, повідомили у Raytheon. І одразу маємо зазначити, що мова йде про нову версію ракети FGM-148F, яка має "паспортну" дальність близько 4,5-4,7 км, що майже вдвічі більше ніж у ракет перших версій з дальністю до 2,5 км. А для запуску була використана полегшена пускова LWCLU, яка на 25% легша за стару Block I CLU й важить близько 4,8 кг проти 6,4 кг.

Читайте також: Чи взагалі реально створити Golden Dome до 2028 року та за 175 млрд доларів, як сказав Трамп

Javelin UK
Пуск Javelin британцями (фото: RTX)

Водночас сучасне поле бою вже давно демонструє, що основним протитанковим засобом став FPV-дрон, який дозволяє уражати цілі на кратно більших дальностях та у режимі поза межами прямої видимості - NLOS. А також з мінімальним ризиком для оператора, який керує дроном з бліндажа.

Всього того, що у колись проривному Javelin із системою "вистрілив-забув" немає і навряд може бути реалізовано. Але попри це у Raytheon заявили, що "Javelin продовжує вдосконалюватися, щоб протистояти постійним змінам".

І це звісно не про те, що у конкретно Javelin та інші ПТРК вже не мають місця на полі бою, але про значно меншу їхню роль на ньому, ніж ще кілька років тому. Саме тоді, коли британці й робили замовлення на Javelin, за, відповідно до дозволів DSCA, до 300 млн доларів за 513 пускових LWCLU та до 125,13 млн доларів за 600 ракет FGM-148F. І це не перша закупівля цього комплексу, який встав на озброєння британської армії ще у 2005 році.

LWCLU
LWCLU

Тобто по більш ніж низьким цінам, які вочевидь включали скидку за постачання озброєння до України. Бо у квітні 2025 року DSCA для Ірландії виставило ціну до 46 млн доларів за 36 пускових та 44 ракети.

Також у Raytheon розкрили й темпи виробництва ракет до цього ПТРК на рік. Відповідно до офіційного повідомлення у 2026 році має бути виготовлено 3960 ракет до Javelin. При цьому така кількість об'єктивно є значною, хоча й операторів цього комплексу близько 25 країн і за даними компанії загалом було випущено понад 12 тисяч пускових та понад 50 тисяч ракет до них.

Нагадаємо, що армія США прийняла рішення замінити свої Javelin ізраїльськими Spike, які перероблять під себе та локалізують. А ці ракети мають функцію стрільби NLOS.

Читайте також: Університет Фленсбургу не буде вчити спеціалістів для FFG, відомій по Leopard 1 для ЗСУ, яка причина