Попри те, що оборонний бюджет США це про 886 мільярдів доларів за останній рік навіть такої суми не вистачає для того, щоб реалізовувати всі бажання. І прикладом цього стала ситуація із наміром замовити ще один підводний човен класу Virginia витрати на яку поставлять хрест на програмі палубного винищувача шостого покоління F/A-XX для ВМС США.
При цьому план замовити ще одну субмарину - ініціатива саме Конгресу. Спочатку нижня палата представників виділила 1 млрд доларів на ще одну Virginia, а потім сенатський комітет узгодив додаткове фінансування на ще 400 млн доларів.
Читайте також: РФ вже кидала в бій свій "Проход-1", і це було невдало, а тепер хоче знову зробити безпілотну БМР-3МА "Вепрь"
"Додавання другого підводного човна вимагатиме від міністерства скоротити програму винищувачів наступного покоління на 400 мільйонів доларів, що зробить програму винищувачів нездійсненною та знизить здатність ВМС розгортати можливості літаків наступного покоління, необхідні в період з 2033 по 2037 рік", - йдеться у листі міністра оборони США Лойда Остіна до законодавців, про що пише Breaking Defense.
З боку Defense Express зазначимо, що F/A-XX для ВМС США передбачає створення абсолютно нової машини вже наступного покоління на заміну F/A-18. Вона знаходиться лише на початкові фазі, але вже мала заплановані витрати на рівні 453,8 на 2025 рік. І саме їх можуть скоротити до 53 млн доларів, а це поставить програму на паузу, з якої F/A-XX може й не вийти. Але зрештою зараз вся програма - це лише про вибір компанії, яка буде ним займатись, при цьому вибір з відомої трійки - Boeing, Lockheed Martin і Northrop Grumman.
До цього ще треба додати, що паралельний проєкт Next Generation Air Dominance (NGAD) з винищувачем шостого покоління, але для повітряних сил США, вже буквально тріщить по швах на стадії вибору концепції. Бо останнє бажання Пентагону - зменшення вартості до 100 млн, мовляв, це має бути дешевий легкий винищувач без помилок F-35.
Варто додати, що спочатку мова йшла про те, що винищувач NGAD буде коштувати по 300 млн доларів. А поточна ідея не лише у зменшенні його ціни втричі, а в отриманні літака, який буде мати значно більші можливості ніж наявний F-35, але за ці самі кошти. А без переосмислення самої концепції бойового використання винищувача на такі пропозиції американська промисловість впевнено каже "ні".
Водночас потреба у замовленні ще однієї субмарини класу Virginia для ВМС США з боку Конгресу можливо зрозуміти. Бо мова йде про атомний багатоцільовий підводний човен з крилатими ракетами, широкими ударними та розвідувальними можливостями. Їх вже побудовано 24 одиниці, а план - 66 одиниць до 2043 року. Вони мають повністю замінити ударні Los Angeles та експлуатуватися до 2070-х років.
Інша справа, що замовлення "Вірджиній" для Вашингтона стало методом рятування коштів, бо взагалі ідея закласти ще одну субмарину у 2025 році з'явилась завдяки зануленню фінансування програми фрегатів Constellation, які затримуються вже не на один, а на три роки.
Читайте також: Чи є у росіян Ту-16 під ФАБ-9000, і як Рогозін пропонував запускати такі бомби з ракетами "Союз"