Південна Корея йде на доволі незвичний крок - скорочує план закупівлі нових ударних вертольотів Apache у найсучаснішій версії AH-64E Guardian. Як мінімум, в оновленій версії бюджету вже не містяться витрати на заплановані раніше 36 вертольотів, а вивільнені кошти підуть на інші оборонні проєкти.
Мова йде про перерозподіл порівняно незначних коштів, лише 7,3 млн доларів, але це були перші й незначні витрати, які були передумовою об'ємної закупівлі Apache у 2028 році, на що загалом передбачалось витратити 2,2 млрд доларів про що повідомляє Korea Times.
Читайте також: Конкурент "Лютого": далекобійних FP-1 стає все більше й вони проривають навіть ППО Москви - атака заводу у Краснозаводську
Серед причин відмови від такої закупівлі - зростання ціни Apache на 66% від раніше запланованої ціни, а також зміщення акцентів на закупівлю безпілотних систем. При цьому, як альтернатива, вказується Gray Eagle. Також апелюється до рішення Пентагону також відмовитись від закупівлі додаткових Apache та навіть скоротити старіші версії AH-64D Longbow у межах глобальної експрес-трансформації для війни проти Китаю.

А з боку Defense Express зазначимо, що рішення Сеулу цілком слушно розглядати, як один з маркерів того, що ера ударних вертольотів завершується. Бо у багатьох випадках можливо апелювати до специфіки театрів військових дій та противника. Але якраз Корейський півострів, це та ситуація, коли ударні вертольоти виглядають, як ідеальний варіант.
Справа в тому, що сам по собі ударний вертоліт - це надмобільний засіб протитанкової оборони. І для Південної Кореї 36 наявних AH-64E Apache, як і 55 AH-1F Cobra - частина відповіді чим спиняти та випалювати бронетанкові колони КНДР. Більше того, робити це в умовах зручної для використання гористої місцевості.

І таким чином перенесення цього тягаря на інші засоби, зокрема, як і було вказано на ударні дрони типу Gray Eagle, дійсно можливо розглядати, як маркер. Тим більше, що ідея відмовитись від додаткових Apache була висунута Об'єднаним комітетом начальників штабів (Генштабом) збройних сил Південної Кореї у травні.
Також це рішення цікаво й тим, що у Південній Кореї розглядали використання ударних вертольотів у ролі проти північнокорейських дронів. Саме AH-64 Apache та AH-1 Cobra, разом із гвинтовими навчальними KA-1 Woongbi розглядались, як один з основних засобів.
Але необхідно визнати, що "ганяти" Apache у ролі мисливця за дронами не самий економічно вигідний варіант враховуючи можливості та технологічну складність цієї машини. Навіть попри те, що у КНДР збираються розгорнути виробництво "Шахедів."
Зрештою у Сеулі дивляться й на перед. Якщо США вже відмовляються від нових Apache, то фінансування розвитку цієї платформи буде покладено здебільшого на експортних замовників. А це означає підвищення вартості їх експлуатації.

Більше того, у Boeing, який зараз відповідає за цей вертоліт, намагаються направити його розвиток у бік, який не дуже потрібний Південній Кореї - збільшення бойового радіуса для війни за острови у Тихому океані та більша кількість, але легшого озброєння. Водночас в армії США вже дуже багато критики направлено на Apache, який прямо називають засобом "на межі неефективності".
При цьому одразу дві країни потрапили у пастку з цими вертольотами. Зокрема Велика Британія у межах 9-річної програми за 2,3 млрд доларів модернізувала до рівня AH-64E Apache Guardian 50 машин, а тепер намагається зрозуміти чи актуальні вони.
Але найбільше може постраждати Польща, яка у серпні 2024 року придбала 96 A-64E Apache на які загалом пішло 10 млрд доларів.
А ще одним маркером завершення ери ударних вертольотів безумовно можливо вважати те, що жодних нових розробок цих машин майже ніхто не веде. Лише Індія відзначилась розробкою та все ж таки замовленням власних ударних вертольотів Prachand, які навіть пішли на експорт у Африку. А от про турецьку розробку T929 АТАК 2 вже давно нічого не чути.
Читайте також: Україна наростила виробництво дронів на 900% за рік і що можна зробити щоб покращити ці результати