Майже дворічні перемовини та бюрократичні процедури щодо закупівлі Польщею у США одразу 96 ударних вертольотів AH-64E Apache були успішно завершені. Твердий контракт із ціною у 40 млрд злотих, близько 10 млрд доларів, був підписаний вчора, 13 серпня, про що офіційно повідомило польське міноборони.
Цей контракт став рекордним для Польщі, бо навіть 180 корейських танків K2 та 212 САУ K9 обійшлись у 5,7 млрд доларів, а закуплені у січні 2020 року 32 винищувачі F-35A - 4,6 млрд доларів.
Читайте також: Понад 18 млрд за новітні F-15: скільки літаків можна купити та модернізувати і коли поставка першої машини
Але ціною 10 млрд доларів Польща зробила навіть не крок, а справжній стрибок у питанні армійської авіації, яка зараз представлена застарілими Ми-24 та загалом у боєздатності власних сухопутних сил. Водночас результат цього стрибка стане помітним лише через чотири роки.
Бо постачання ударних вертольотів AH-64E Apache до Польщі розпочнеться не раніше 2028 року та буде тривати до 2032 року. До цього часу Варшава має підготувати мінімум 400 льотчиків (по два екіпажі на одну машину), підготувати техніків та всю інфраструктуру, про що нагадує Defense24. Це польське профільне видання також зазначило вартість експлуатації Apache - загалом близько 2 млрд злотих на рік, тобто близько 513 млн доларів щорічних витрат, або 5,5 млн доларів на одну машину щорічно.
З боку ж Defense Express зазначимо, що зазвичай ціна закупівлі озброєння складає лише близько 30% від всіх витрат повного циклу експлуатації. Саме тому Польща за компенсаційними угодами отримала можливість частково самостійно обслуговувати та ремонтувати ці вертольоти. Зокрема РЛС, систему управління вогнем та двигуни. Тобто частина грошей хоча б залишиться в країні.
Цікаво, що вартість фінальної угоди відрізняється від оголошеної у дозволі на продаж на 2 млрд доларів. Зокрема у серпні 2023 року Агенція військового співробітництва міноборони США (DSCA) погодила продаж 96 AH-64E Apache за 12 млрд доларів, але у дозволі також фігурувала вагома кількість озброєння. Наприклад, майже 2 тисячі ракет Hellfire та півтисячі AGM-179A (JAGM), а ще 7,6 тисячі блоків APKWS. Але чи входить у твердий контракт весь погоджений до продажу перелік озброєння наразі невідомо.
І цей польський контракт на AH-64E Apache для України вкрай показовий. Бо він є наслідком програми Kruk з метою заміни радянський Ми-24. До речі конкурентом Apache у Польщі був AH-1Z Viper. І потреба аналогічної заміни радянських ударних вертольотів вкрай актуальна і для ЗСУ.
Саме тому, строки погодження у 2 роки та термін виконання контракту у 8 років, прямо говорять про те, що питання на чому буде літати українська армійська авіація у 2034 році треба опрацьовувати вже зараз. Або дивитись на бюджетні і компромісні альтернативи, наприклад, на H145M від Airbus, який обрав Бундесвер, чи Bell 407M, який пропонується Україні, або будь-який інший результат конверсії цивільного вертольота в легкий ударний.
Читайте також: Деталі атаки авіабази "Саваслейка" з МиГ-31К, які були захищені лише шинами, коли навіть знищення палива вже критичне (оновлено)