Вже у наступному році американський ударний вертоліт AH-64 Apache буде святкувати рівно 50 років з моменту свого першого польоту. І на фоні питання, а чи є на сучасному полі бою взагалі місце ударним вертольотам, у Boeing впевнені, що не лише є, а саме їх Apache буде у строю ще й у другій половині XXI сторіччя.
Та навіть трохи окреслили майбутнє машини з урахуванням досвіду використання ударних вертольотів в Україні. Доволі детальне та об'ємне інтерв'ю з директором Boeing з розвитку програм Apache та AH-6 Little Bird Террі Демісоном випустив портал TWZ, а з боку Defense Express пропонуємо ознайомитись з його головними аспектами.
Читайте також: Велика Британія має аж 20 списаних атомних субмарин, але утилізацію першої почнуть лише в 2026 році
І стосовно уроків України, то у Boeing закликали поки не робити швидких висновків, хоча саме влив дронів на війну є безумовним. Саме тому, можливість протидіяти саме цій загрозі є одним з елементів, який точно буде у новій поки безіменній версії Apache, яка має з'явитися після поточної версії E - Echo.
Водночас думка про те, що Apache не створений для подібної війни якраз названа абсолютно хибною. Бо цей вертоліт створювався для повномасштабної війни проти СРСР для протистояння її танковій навалі. І у 1984 році, коли стройові AH-64A почали надходити до війська, армія США отримала ефективний мобільний протитанковий інструмент саме на європейському театрі військових дій. І саме для цього Apache і створювався, а не для воєн малої інтенсивності.
Водночас нова модернізація для того, щоб бути ефективною повинна отримати потужніший двигун - General Electric T901 з 3850 к.с. (таку потужність вказує TWZ, за заявами виробника - 3000 к.с.) на заміну T700 з 2000 к.с. А також новий хвостовий гвинт та передачу до нього. Але наразі роботи над ремоторизацію не йдуть, бо армія США поки надала пріоритет оновлення транспортного Black Hawk.
Саме нова силова установка дозволить збільшити бойовий радіус Apache, що дозволить його активніше використовувати на Тихому океані, а також отримати більше озброєння. Зокрема на концептуальних зображеннях видно бажання Boeing збільшити крило вертольоту та додати ще дві точки підвіски озброєння.
Також розробники говорять про зміну фюзеляжу Apache, який все одно потребує заміни через зношення. Це також дозволить додати внутрішнього об'єму для різноманітних систем. Буде допрацьована й аеродинаміка машини, як один з варіантів - перенесення РЛС з втулки гвинта для зменшення лобового спротиву.
Бо сама ідея "виглядати над деревами" висунувши радар тепер не настільки актуальна через Link 16 та можливості отримання стороннього цілевказання. А от встановлення механізму прибирання шасі було визнано неефективним через збільшення його ваги, що "з'їсть" перевагу в аеродинаміці.
Водночас абсолютна більшість оновлень, що впливатимуть на бойові можливості нового Apache будуть менш помітними. Мова йде про тотальне розширення цифровізації ударного вертольота у всіх сферах. Починаючи від інтеграції шолома, як у пілотів F-35, автоматизації величезної кількості процесів з метою зняття навантаження на льотчиків та побудова всього вертольоту за принципом відкритої архітектури для постійних модернізацій.
Наразі у Boeing вбачають, що почати модернізацію Apache E необхідно буде у період з 2032 по 2035 рік. А тому поки мова йде лише про загальні риси нової машини. У будь-якому випадку, наразі у Пентагону немає жодних альтернатив, бо скасував програму FARA, на яку було витрачено 2 млрд доларів, зі створення часткової заміни Apache та всіх Bell OH-58D Kiowaа.
Читайте також: США виводять з Кореї штурмовики A-10 на списання, хоча для них це ідеальний театр бойових дій