Повітряні сили США оголосили про рішення вивести з експлуатації штурмовики A-10 Thunderbolt II, які зараз знаходяться у Кореї. Цей процес почнеться з січня 2025 року та охопить всі 24 машини, які належать до 25-у Fighter Squadron.
Штурмовики мають бути відправлені до 309-ї групи з обслуговування на авіабазу Девіс-Монтат в Аризоні, тобто на відоме "кладовище", що означає повне виведення з експлуатації цих літаків. Це пов'язано з тим, що у планах Пентагону вивести з бойового чергування 56 штурмовиків A-10 впродовж 2025 фінансового року.
Читайте також: Кому РФ змогла продати свій Су-57, якщо дійсно змогла після 16 років спроб
Це послідовний процес відмови від A-10, який реалізується через спроби Конгресу США загальмувати виведення штурмовиків з експлуатації. Зокрема у 2024 році за планом мало бути списано 42 літаки, а у 2023 році - 21. А головна претензія конгресменів - виведення машин без адекватної заміни.
Що чудово демонструє і це виведення A-10 з Кореї. Бо їх заміна полягає не у отриманні нових бойових літаків, а у модернізації наявного парку F-16. У 7-ї повітряної армії, яка дислокується у Південній Кореї три Fighter Squadron на винищувачах цього типу, у кожній за штатом - 25 машин. Тобто це ще насправді й про скорочення на 25% кількості бойових літаків у складі 7-ї повітряної армії США.
Більше того, Корея - це просто ідеальний театр бойових дій для штурмовиків A-10 Thunderbolt II. Бо основним противником є КНДР з великою кількістю застарілої бронетехніки. І саме проти таких зразків озброєння та тактики її використання і створювався A-10 із головним 30-мм калібром GAU-8 Avenger та легендарним Brrrt.
До якого потім додались високоточні бомби типу SDB GBU-39, яких він може підняти одразу 16 одиниць. А це значить, що пара A-10 може за один виліт знищити танковий батальйон лише бомбами. Звісно за умови тотальної переваги у повітрі над ворогом.
Але на рішення вивести A-10 з Кореї не повипливав навіть черговий виток напруженості з КНДР, яка підписала з РФ військовий союз та за передане "гарматне м'ясо" отримує ядерні технології, які загрожують катастрофою для Південної Кореї.
Також попри всі розмови щодо передачі штурмовики A-10, які все одно виводяться з експлуатації, до України, у США говорять, що ці штурмовики не цікаві Повітряним силам ЗСУ. І хоча така риторика могла бути виходячи із фокусування лише на отриманні F-16, наразі немає інших варіантів набрати необхідну кількість бойових літаків для українських Повітряних сил, окрім зробити "зоопарк".
Читайте також: Франція скоротила від 30 до 15 місяців цикл по САУ CAESAR, яких тепер роблять до 12 на місяць, але поляки сумніваються