Допоки у світі масово нарощується кількість замовлень на оборонну продукцію, виробництво винищувачів Eurofighter Typhoon практично зупинилося через відсутність нових замовлень. Мова йде про завод у Великій Британії, який займається фінальним збиранням літаків.
Як пише видання FT, наразі закінчуються роботи над останнім Typhoon для Катару, який було замовлено ще у 2017 році. При цьому літак очікує лише деяких компонентів та фарбування, після чого завод фактично зупиниться. І це на фоні нещодавніх заяв щодо нарощування виробництва.
Читайте також: У Румунії знову бідкаються за F-16, ставлять у приклад Польщу, але забувають важливу деталь

Ця проблема підіймалася ще у березні цього року, але ще тоді стало відомо, що Велика Британія не збирається замовляти додаткові Eurofighter, а зараз взагалі підтвердила придбання 12 американських F-35A. Це все при тому, що нових експортних замовлень наразі нема, оскільки Німеччина блокує продаж для Саудівської Аравії, а Катар не оголошував про додаткові закупівлі.
Рятівником тут може стати Туреччина, яка нещодавно після багатьох років блокування отримала дозвіл від Німеччини на закупівлю Typhoon. Хоча це і звучить привабливою опцією замість F-16, наразі нема конкретної угоди та вона в цілому може не відбутися на користь іншого проєкту.

Зазначимо, що хоча британська BAE Systems також виробляє передню частину фюзеляжу для всіх замовників Eurofighter, заводи з фінального збирання літака наявні також і в Італії та Німеччині, тобто фактично Велика Британія втратить лише власні можливості. Це дуже суттєва проблема, особливо коли вже ведуться роботи над винищувачем шостого покоління за програмою GCAP.
Зазначимо, що нові Typhoon не замовлялися для британських повітряних сил ще з 2009 року. Так, наявний флот проходить модернізацію та буде активно підтримуватися, але про додаткові закупівлі вже не йде мова.

Можна сказати, що коротка перерва серйозно не нашкодить, але вона вже здатна призвести до звільнень та можливо навіть ліквідації виробничих ліній. А беручи до уваги, що шосте покоління поки що навіть не зробило свій перший політ, існує величезна загроза втрати промислової компетенції та навіть цілої галузі.
Раніше Велика Британія вже втрачала виробництво нових танків, боєприпасів до них та артилерійських стволів. Перші дві проблеми призвели до скорочення техніки та її модернізації під іншу гармату німецького виробництва. Лише стволи до артилерії було відновлено у виробництві, але це далося серйозними інвестиціями та зайняло час.

Як бачимо, попри нарощування потреби у новому озброєнні в усьому світі, британські можливості в авіабудуванні поставлені під загрозу. До цього, звісно ж, доклалися і проблеми з самими Eurofighter Typhoon, які нібито вийшли надто дорогими та складними в обслуговуванні.
При цьому інші європейські конкуренти активно заходять на нові ринки. Мова йде як і про Rafale для Індонезії, Індії та Сербії, так і про JAS 39 Gripen для Перу, Колумбії та Таїланду.
Читайте також: Тайвань вивела з експлуатації останні раритетні винищувачі F-5, що були у строю 60 років