Повітряні сили Республіки Китай (Тайвань) провели прощальну церемонію із виведення з експлуатації останніх винищувачів F-5 Tiger II, що означає кінець їх 60-річної експлуатації у повітряних силах цієї країни. Під час церемонії, яка пройшла 4 липня, п'ять розвідувальних RF-5E здійснили свій останній зліт та посадку.
І для тайванських повітряних сил це був не просто літак. Бо свого часу F-5 становили основу повітряних сил та навіть збирались на умовах локалізації.
Читайте також: Швейцарія у конкурсі на ЗРК з одним учасником через рік остаточно обрала IRIS-T SLM за 700 млн євро

Пропускаючи розповідь про створення самого F-5 від Northrop, який цей літак, що здійснив свій перший політ 30 липня 1959 року, безумовно заслуговує, одразу зазначимо, що до Тайваню він потрапив у 1965 році. І тайванці якраз і стали одним з перших клієнтів на цю машину, яку Вашингтон обрав у ролі дешевого та масового винищувача для експорту до країн, що розвиваються. І саме ним почали замінювати F-86 Sabre.
У першій партії одразу було закуплено 92 одномісних F-5A та 23 двомісних F-5B. При цьому лише через 7 років на вимогу США 48 винищувачів були передані Південному В'єтнаму. Але замість них США почали тримати на острові 48 своїх значно потужніших F-4.

Паралельно йшла робота з метою локалізації їх виробництва. І у 1974 році розпочався випуск зібраних на острові літаків у новій версії F-5E (одномісні, вироблено 242) та F-5F (двомісні, вироблено 66), загалом було побудовано 308 винищувачів.
F-5E/F від попередника відрізнявся потужнішими двигунами, переробленим крилом, а головне - встановлення РЛС, спочатку AN/APQ-153, що мав можливість виявлення цілей на дальності до 37 км, а супроводження - 18 км, що було пов'язано із його малими габаритами та взагалі рівнем технологій початку 70-х років. Яка згодом була замінена на вдвічі кращу AN/APQ-159, для розміщення якої переробили ніс, який отримав характерну форму "акулячий ніс".

Головним озброєнням літака для знищення повітряних цілей (окрім двох 20-мм гармат M39) була AIM-9 Sidewinder, до якої потім додалась вже власна й дуже схожа на американську - Sky Sword I. Але передбачалось використання літака й для атак наземних та морських цілей. Для цього він мав використовувати AGM-65 Maverick, а також бомби. На деяких літаках на фінальних етапах модернізації з'явився й контейнер лазерної підсвітки цілей для використання високоточного озброєння.
Окрім версії винищувача лише сім F-5E були перероблені у розвідники RF-5E, які якраз й брали участь у церемонії. У цій версії на місці РЛС у 1997 році було встановлено оптико-електронний та тепловізіний комплекс.
Тоді ж почався процес скорочення чисельності F-5 завдяки замовленню американських F-16, французьких Mirage 2000 та власного F-CK-1 Ching-kuo. Але F-5 спочатку планували протримати на службі трохи довше та навіть готували його модернізацію Tiger 2000 з інтеграцією частини рішень з F-CK-1, включно із радаром та інтеграції нової власної ракети "повітря-повітря" Sky Sword II з дальністю 100 км.

Але навіть попри побудову та польоти прототипу проєкт закрили через економічну недоцільність та малу кількість літаків, які ще мали достатні залишки льотного ресурсу. Бо на той час F-5 вже не просто перебували на "другій лінії", вони активно використовувались для навчання пілотів, спочатку, як учбові машини, а потім і у ролі мішеней. А зовсім нельотні літаки камуфлювали під нові типи винищувачів та розміщували у ролі хибних цілей.
Читайте також: Чому австралійські AIM-120 здорожчали на 1 млн доларів за штуку і невже це тепер стандартна ціна для AMRAAM