Ще у 2016 році Велика Британія законтрактувала оновлення своєї армійської авіації та вклала 2,3 млрд доларів у нові 50 ударних вертольотів AH-64E Apache Guardian. Мова не йшла про повністю нові борти, бо для їх виробництва були використані старіші Apache WAH-64 Mk 1 (британська версія AH-64D Apache Longbow).
Останній вертоліт був отриманий у березні 2025 року, що означало завершення 9-річної програми, але тепер британці задаються питанням, а чи досі Apache актуальний, чи є йому місце на полі бою, а не марно витрачені кошти та час. Як мінімум про це зняли сюжет BFBS Forces News (службі мовлення британських збройних сил), що прямо вказує про актуальність теми.
Читайте також: Для виробництва яких видів озброєння Росії потрібен тантал, та звідки вона його бере
І ключовим є те, що ударний вертоліт Apache, який створювався за часи Холодної війни та під її умови, модернізувався під війни малої інтенсивності. І станом на умовний 2022 рік виглядав надсучасною машиною, але війна в Україні та бурхливий розвиток безпілотних та цифрових технологій все змінило.
Зокрема вже активно йдуть розмови про те, що ера пілотованої бойової авіації добігає кінця. При цьому мова буде йти й про дрони, які будуть виконувати роль ударних вертольотів. Бо армія все одно потребує власної авіації, яка має забезпечити безпосередню вогневу підтримку.
Інша справа, що ця підтримка повинна мати відповідну живучість. І з цим у Apache є проблеми, враховуючи реальний досвід війни в Україні, коли насиченість засобами ППО російських військ не дозволяють класично використовувати ударні вертольоти.

А от до некласичних сценаріїв використання Apache у Великій Британії виявились не готовими. Бо одну особливостей AH-64E Apache Guardian - можливість керування дронами, британці ще не задіяли. Бо про це у сюжеті сказано, що це станеться "незабаром".
Але з боку Defense Express зазначимо, що, скоріш за все, у Лондоні ще й гадки не мають про те з якими саме дронами буде поєднаний їх Apache. Бо Watchkeeper WK450 завершився тотальним провалом. А пошук його заміни лише розпочався і британці знову хочуть щось типу концептуально мертвого MQ-9 Reaper, який регулярно збивають навіть хусити.
І загалом сюжет щодо британських Apache завершується питанням, яке звучить, як риторичне: чи не варто просто заощадити гроші і витратити їх в іншому місці?
Читайте також: Якщо зараз Франція технічно не може розмістити ядерну зброю у союзників по ЄС, то у чому хитрість плану Макрона