xcounter
#

Якщо зараз Франція технічно не може розмістити ядерну зброю у союзників по ЄС, то у чому хитрість плану Макрона

2119
Rafale B з ASMP-A
Rafale B з ASMP-A

Розмовам про "спільне використання" французької ядерної зброї союзниками розбивається об банальне технічне питання, а це вже може вказувати на справжній задум Франції, який точно не сподобається РФ

Президент Франції Емманюель Макрон знову повторив свою пропозицію щодо розміщення на території союзників по ЄС французької ядерної зброї. Фактично як можливу заміну, альтернативу чи додаток до американських ядерних гарантій, статус яких став трохи примарним.

Така теза була повторена в ефірі TF1. І Defense Express вже розглядав питання того, що ядерна парасолька Франції відверто замала для того, щоб натягнути її на всю Європу. А коли мова йде про тактичну ядерну зброю вона обмежується лише 54 боєголовками TNA потужністю 100-300 кт, які встановлені на надзвукові ракети ASMP-A з дальністю до 500-600 км.

Читайте також: Румуни передумали робити ракети разом з Україною, пояснити це не можуть ніяк, а там міг бути "Нептун"

І їх ефективному розміщенню на території країн-союзниць, у парадигмі "спільного використання", як це передбачено для американських ядерних бомб B61 у Європі, доволі сильно заважає одне технічне питання. А саме: як французьку зброю зможуть використати партнери.

Справа в тому, що носіями ASMP-A наразі є лише винищувачі Rafale. При цьому далеко не всі, а лише 20 спеціалізованих Rafale B, які приписані до стратегічних сил, а також ще 10 спеціальних Rafale MF3 палубної авіації. І варто нагадати, що у Європі загалом операторів Rafale окрім Франції: Хорватія, Греція та у майбутньому Сербія.

ASMP-A
Rafale B з ASMP-A

Водночас носіями американських вільнопадаючих бомб B61 серед європейських країн були F-16 повітряних сил Бельгії та Нідерландів, які переходять на F-35, а також німецькі та італійські Panavia Tornado. І саме тому Німеччина спеціально закуповує доволі обмежену кількість F-35, які мають замінити застарілі Tornado.

А коли мова заходить про французькі "ядерні" ASMP-A постає дуже просте питання - з якого літака їх будуть запускати. Зокрема їх інтеграція під F-35 вбачається вкрай сумнівною через те, що це означає отримання дозволу від США на проведення таких робіт, які будуть проводитись самими американцями. А це певною мірою суперечить концепції абсолютної суверенності французької ядерної зброї.

Rafale ангар

Таким чином, попри всі розмови про ядерну парасольку Франції для всієї Європи, сама можливість "спільного використання" наявних французьких засобів ядерного стримування доволі сумнівна. Й навряд це не розуміють у Парижі, а тому, скоріш за все, у Єлисейському палаці можуть готувати трохи інший та більш реалістичний план.

Зокрема Франція має повністю замкнений цикл виробництва ядерного озброєння, а також є одним з ініціаторів створення далекобійної крилатої ракети наземного базування, а також балістичної ракети середньої дальності за проєктом ELSA. І їх розміщення на території країн-союзниць це вже не лише про "статусність", "спільне використання" та "ядерну парасольку". А про реальне збільшення зони ураження.

Наприклад, зараз у Франції визначались, що потребують балістичної ракети з дальністю 2000 км. У випадку її запуску з території країни вона фізично не зможе долетіти до Москви, а у зоні ураження лише частини західних областей РФ та Санкт-Петербург. Але все різко змінюється у випадку розміщення тих самих ракет в умовній Польщі.

балістична ракета 2000 км дальність
Зона ураження у 2000 км

А вже з такими можливостями Франція цілком може тримати у прицілі всю, виключно у географічному сенсі, європейську частину РФ. А от розміщення таких засобів, наприклад, в Україні - це вже про Тюмень, Єкатеринбург тощо. Й саме за рахунок цього й досягається ядерний паритет навіть із РФ, попри її значно більшу територію та кількість ядерних зарядів.

Читайте також: Саудівська Аравія закупить зброї у США на рекордні 142 млрд доларів, про яку йде мова