xcounter
#

Крім SCALP-EG, Франція також має надзвукові ракети ASMP-A під Rafale, але там під ядерну зброю

5072
ASMP-A під центральним пілоном Rafale
ASMP-A під центральним пілоном Rafale

Що наразі відомо про цей сегмент французького ядерного арсеналу, і чому там буквально про "парасольку"

Франція розглядає варіант розгорнути в Німеччині свої літаки Rafale під ракети ASMP-A під ядерну зброю на випадок, якщо США заберуть з Європи свій ядерний арсенал, не кажучи вже про "конвенційні" повітряні сили та сухопутні війська.

Про таке пише британське видання The Telegraph, і на цьому тлі може виглядати цікавим зокрема й те, що французи окрім дозвукових КР SCALP-EG мають й інший тип крилатих ракет повітряного базування. Тому тут актуальним виникає питання про те, які можливості має Франція в такому сегменті свого ядерного арсеналу, та який ефект може дати його розгортання.

Читайте також: Франція колись мала Mirage IV як аналог Ту-22, але Rafale B під ракету ASMP-A цікавий теж
Виставковий макет ракети ASMP-A, ілюстративне фото з відкритих джерел

Для початку слід уточнити, що на даний момент надзвукові крилаті ракети ASMP-A - це наразі єдиний засіб доставки під тактичну ядерну зброю в розпорядженні Франції, а спеціалізовані літаки у варіанті Rafale B - єдиний наявний у розпорядженні французьких військових тип платформи під тактичну ядерну зброю.

Тривалий час збройні сили Франції використовували ще один тип літака під тактичну ядерну зброю - Mirage 2000N, що також міг бути носієм ASMP-A. Однак останні машини цього типу були остаточно списані ще на початку 2022 року.

Якщо відштовхуватись від даних The Military Balance 2024, то на початок минулого року Франція мала загалом 20 спеціалізованих літаків Rafale B, зведених у дві ескадрильї в складі військово-повітряних сил. Водночас, Bulletin of the Atomic Scientists наводить інші дані - 40 літаків Rafale BF3 для доставки ядерного озброєння в складі Стратегічних сил ВПС та ще 10 літаків Rafale MF3 в складі морської авіації ВМС Франції (можуть розгортатись в складі авіагрупи авіаносця "Шарль де Голль").

По надзвуковим КР типу ASMP-A, які були прийняті на озброєння в 2009 році, наводяться наступні характеристики: стартова маса - 860 кілограмів, зокрема бойова частина - 200 кілограмів, ядерний боєзаряд TN-80/TN- 81 потужністю в 300 кілотонн; дальність пуску – до 600 кілометрів, швидкість польоту – до 3 Мах.

Далі варто уточнити, що "попередницею" такої ракети була ASMP, що була прийнята на озброєння у 1986 році та мала дальність пуску до 300 кілометрів. Це уточнення важливе зокрема для розуміння, скільки взагалі ракет для доставки тактичної ядерної зброї може бути в розпорядженні Франції.

Пуск ASMP із стратегічного бомбардувальника Mirage IV, фото архівне

Бо, наприклад, CSIS в рамках свого проекту Missile Threat пише про те, що при плановому показнику в 150 ракет по факту могло бути виготовлено лише 50 одиниць ASMP-A. А ось тут можна побачити твердження, що французи всього виготовили 90 ракет ASMP та 60 одиниць ASMP-A.

З огляду на окреслені вище цифри по сегменту тактичної ядерної зброї у Франції виглядає так, що ініціатива із розміщенням спеціалізованих літаків та ракет в Німеччині матиме хіба що характер "парасольки". Однак для самого Парижу це може бути буквально "тектонічний зсув", бо за останні 30 років не було повідомлень про розгортання елементів французького ядерного арсеналу на території інших країн.

Конструктивна будова ASMP
Читайте також: Скільки коштує тримати маленький ядерний арсенал та з чого він складається: приклад Франції