xcounter
#

Армія США вже почала озброюватись XM7, а тепер з'явилось питання - чи вистачить патронів

15233
XM7 (всі фото: US DoD)
XM7 (всі фото: US DoD)

Нова штурмова гвинтівка XM7 під 6,8 мм важча за M4, як і патрони до неї, а це унеможливлює ведення деяких видів вогню за настановами, бо кількість патронів у бійця різко скоротилось на 33%

Поки американська армія активно крокує до взяття на озброєння нової штурмової гвинтівки XM7 на заміну M4, розпочалась дуже показова дискусія з простим питанням - а чи вистачить патронів. При цьому мова йде про не про їх виробництво, бо для цього будуть новий завод, а про те, чи вистачить боєзапасу бійцю.

А вся справа у новому калібрі та патроні - 6,8х51 мм проти 5,56х45 мм та магазинах під них на 20 патронів та на 30 патронів. У тому, скільки магазинів несе один боєць, скільки витрачає за бій та як взагалі використовує.

Читайте також: Чому нам так не можна, як Філіппінам, де сам намір отримати Tomahawk викликав острах Китаю
XM7

І цим доволі простим питанням, які стають вкрай важливими, коли мова йде про переозброєння всієї армії, присвячено доволі змістовний матеріал Task & Purpose. При цьому отримавши кардинально різні думки від різних фахівців.

А ілюстративний приклад полягав у тому, що під час навчання у 101-й повітряно-десантній дивізії, під час виконання піхотним взводом з XM7 доволі вправи на подавлення стрілецьким вогнем противника для забезпечення маневру боєприпасів бійцям вистачило на 10 хвилин. Після чого патрони почали забирати у медиків, радистів та командирів.

При цьому при розробці майбутньої XM7 задачею було збільшити летальність стрілецької системи за рахунок більшої потужності патрона та точності вогню. Тобто - бити ворога одним пострілом. І, за словами інструктора стрільби тепер "треба звітувати за кожен постріл - влучність має значення". Більше того, могутність нового 6,8 патрона покликана пробивати перешкоди, нівелюючи можливість ворога сховатися за деревом чи стіною.

XM7

Водночас такі особливості якось мало корелюються з прямими настановами армії США для піхотних підрозділів щодо вогню на пригнічення. А також контрастує з реальним бойовим досвідом та тим, заради чого армія США з 1963 року почала перехід з 7,62х51 на 5,56х45 та з M14 на M16 у 60-х роках. А потім, у 1967 році, збільшила ємність магазину з 20 до 30 патронів.

Зрештою у бійця з XM7 в умовних штатних семи магазинах 140 патронів проти 210 у бійця з M16 чи M4. Більше того, XM7 важка - неспоряджена 3,7 кг (2,9 кг у M4). До них треба додати вагу глушника - 0,66 кг, а також прицільного комплексу XM157 вагою 2,2 кг. Тобто загалом 6,56 кг, а ще сім магазинів з патронами - 4,4 кг: майже 11 кг лише на штурмову гвинтівку зі 140 патронами.

XM7 XM250
А окрім XM7 ще є кулемет під 6,8 мм XM250

Саме тому, доволі логічне рішення взяти більше патронів та магазинів виглядає легким, у прямому сенсі, лише на словах. Хоча про саме таку проблему активно йшла мова ще у 2022 році, коли у Пентагоні остаточно затвердили перемогу Sig Sauer. А яке рішення буде прийнято Пентагоном тепер - окреме й дуже цікаве питання. Бо свого часу керівництво армії США дуже не хотіло переходити з M14 на M16 та навіть саботувало її випробування.

Читайте також: Британці вклали 2,3 млрд доларів у нові Apache, а тепер намагається зрозуміти чи актуальні вони