Британська армія отримала останній з 50 замовлених ударних вертольотів AH-64E Apache Guardian, що означає завершення доволі об'ємного та довготривалого оновлення армійської авіації королівства. Урочисті заходи з передачі вертольота відбулись на підприємстві Boeing у Месі, Аризона.
На отримання всієї партії з півсотні ударних вертольотів Apache британцям знадобилось майже 9 років, бо угода була укладена ще літом 2016 року. Її оголошена вартість становила 2,3 млрд доларів у комплексному постачанні, разом із додатковим обладнанням та озброєнням, зокрема ракетами AGM-179 JAGM.
Читайте також: Як СРСР робив попередника ОТРК "Точка-У" із морської зенітної ракети В-611, і чим це закінчилось

Таким чином середня вартість одного AH-64E Apache Guardian для британців була 46 млн доларів. І така вкрай низька ціна, бо Польща замовила ті самі ударні вертольоти з цінником понад 100 млн доларів, пояснюється тим, що це не зовсім нові машини.
Справа в тому, що у виробництві британських AH-64E були використані компоненти, вузли та агрегати старих британських Apache WAH-64 Mk 1 (британська версія AH-64D Apache Longbow). Все що можливо та доцільно було перенести - перенесли у новий фюзеляж, оновили, модернізували й таким чином зекономили величезні кошти. При цьому британці об'єктивно скоротили парк, бо спочатку мали 67 WAH-64.

Нагадаємо, що AH-64E Apache Guardian відрізняється повною цифровізацією, оновленням всього радіоелектронного оснащення, включно з РЛС та оптико-прицільною станцією, новими потужнішими двигунами та більш ефективними лопатями. Окрім того, ціла окрема сфера оновлення полягає у інтеграції вертольоті в сучасні системи обміну інформацією та керування, зокрема із можливістю безпосереднього управління БПЛА для спільних операцій, зокрема розвідки, виявлення та цілевказання для реалізації стрільби у режимі NLOS (поза межами прямої видимості).
До речі, можливо прослідкувати навіть темп такого виробництва. Бо перші AH-64E британці отримали наприкінці листопада 2020 року, трохи більше 4 років тому. І після цього, орієнтовно, умовний середній темп передачі вертольотів становив 1 на місяць. Водночас реальний загальний темп виробництва Boeing нових Apache більший.

Наприклад, повертаючись до польськогоконтракту, Варшава хоча і замовила вертольоти у серпні 2024 року, але має отримати перший з 96 Apache у 2028 році, а завершення постачання заплановано на 2032 рік. Тобто аналогічний умовний темп передачі готових машин до Польщі з моменту отримання першого борту - до 1 вертоліт за 19 днів.
До речі це такий розрив між укладанням контракту та отриманням перших машин, як й намір прискорити підготовку льотного та технічного складу, а також підстеляння обороноздатності змусив Варшаву орендувати 8 ударних вертольотів AH-64D Apache на 3 роки.
Читайте також: У КНДР дороблюють свій літак ДРЛВ, але є деталь, яка вказує на китайське та ізраїльське коріння, а не допомогу РФ