Після того, як Польща зробила просто астрономічне замовлення на 96 AH-64E Apache Guardian за 10 млрд доларів постало питання того, як максимально ефективно підготувати льотчиків та техніків для їх експлуатації. І рішення було знайдено в оренді відносно незначної кількості вертольотів прямо зараз.
І сьогодні, 27 лютого, як повідомило оборонне відомство Польщі було укладено твердий договір на оренду 8 вертольотів у попередній версії AH-64D Apache Longbow. Він буде тривати до моменту отримання перших власних машин, що за планом має відбутися у 2028 році. Вартість такої трирічної оренди - 300 млн доларів США.
Читайте також: У США із GBU-53/B створять GLSDB 2, яка тепер має всі шанси працювати так, як треба
Тобто оренда одного Apache на рік була оцінена у межах 12,5 млн доларів. При цьому у ці 300 млн доларів включені витрати й на підтримку експлуатації ударних вертольотів та навчання польського персоналу. Хоча звісно такі умови навряд можливі без попереднього замовлення майже сотні гелікоптерів.
Як зазначив очільник міноборони Польщі Владислав Косіняк-Камиш така оренда дозволить одразу приступити до повноцінної експлуатації першої партії з 15 вже польських Apache. Орендовані та перша партія замовлених вертольотів будуть направлені до 1-ї армійської авіаційної бригади сухопутних військ, яка розміщена в Іновроцлаві, що у центральній частині країни. Наразі ця бригада експлуатує ще радянські Ми-24 та Ми-2, а також PZL W-3 Sokół, що створений на базі Ми-2.
Таким чином польські вертолітники мають здійснити перехід від рязанської техніки до надсучасної американської протягом трьох років. При цьому без абсолютної залежності від місця у льотних школах поза межами країни. Хоча першу партію льотчиків та техніків все одно прийшлось готувати у США. Зокрема польські техніки стажувались сім місяців, з яких три пішло на мовну підготовку.

Нагадаємо, що наразі AH-64E Apache Guardian є найсучаснішою версією цього ударного вертольота. Він відрізняється тотальною цифровізацією та інтеграцію до просунутих інформаційних бойових систем включно з можливістю прямої взаємодії з БПЛА, оновленням бортових радіоелектронних систем, включно з новою РЛС та оптичною станцією, ремоторизацію тощо. Але у Boeing вже сформували своє бачення вже наступної версії Apache, особливо у ключі досвіду України.
Читайте також: Французи вважають, що якщо вдруге підірвати морську міну біля фрегата, то це покращить готовність їх флоту до війни